بایدن: در تماس با نتانیاهو درخواست آتش‌بس در غزه ‌نکردم

تماس طولانی مدت بایدن با نتانیاهو یک روز پس از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر افزایش کمک انسانی به غزه انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیروهای اسرائیلی به عملیات نظامی خود در نوار غزه ادامه می دهند، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه دوم دی‌ماه، در گفتگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از او خواست تا از غیرنظامیان در غزه محافظت کند. بایدن در عین حال تاکید کرد که او درخواست برقراری آتش‌بس در نوار غزه را نکرده است.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای درباره این تماس توضیح داد که یک روز پس از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر افزایش کمک به غزه، بایدن در تماس نتنیاهو خواستار آتش بس فوری بین اسرائیل و حماس نشد.

در این بیانیه آمده است، رئیس جمهوری آمریکا بر اقدامات فوری برای محفاظت از غیرنظامیان بویژه کسانی که در حال رساندن کمک‌های بشردوستانه هستند، تاکید کرد.

بایدن همچنین بر اهمیت اجازه دادن به غیرنظامیان برای دور شدن ایمن از مناطق جنگی تاکید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت که با نتانیاهو «تماس طولانی» داشته و آن را «گفتگوی ویژه» توصیف کرد.

هنگامی که از رئیس جمهور آمریکا درباره پیشنهاد توقف جنگ و درگیری‌ها پرسیده شد، پاسخ داد: «من درخواست آتش‌بس نکردم».

کاخ سفید در بیانیه خود اعلام کرد که بایدن و نتانیاهو درباره «اهداف و مراحل» کارزار نظامی اسرائیل و همچنین اهمیت آزادی تمامی اسرا گفت‌وگو کردند.

مرحله سوم جنگ

پیش از این ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که در حال آماده شدن برای «مرحله سوم» جنگ غزه در هفته‌های آینده است که با توقف تهاجم زمینی، یک «نبرد هدفمند» را پیش خواهد برد.

در این مرحله نیروهای ذخیره از خدمت خارج شده، عملیات نظامی کاهش می‌یابد و مساله ترور رهبران حماس به علاوه ایجاد یک منطقه امن در داخل نوار غزه در اولویت قرار می‌گیرد.

مرحله اول جنگ شاهد حملات شدید هوایی، زمینی و دریایی و مرحله دوم شامل تهاجم زمینی گسترده ارتش اسرائیل با تانک‌ها بود.

تاکنون یازده هفته از عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه از بمباران هوایی گرفته تا تهاجم زمینی می‌گذرد.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین این حملات تاکنون به کشته شدن نزدیک به 20 هزار فلسطینی که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند منجر شده است. طبق گزارش این وزرات هنوز هزاران جسد دیگر نیز زیر آوار هستند.

از سوی دیگر تعداد کشته شدگان ارتش اسرائیل از 7 اکتبر تا صبح روز جمعه به 471 کشته افزایش یافت. از این تعداد 144 سرباز و افسر از آغاز تهاجم زمینی به نوار غزه کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید