معاون سپاه در واکنش به موضع آمریکا: منتظر بسته‌شدن دریای مدیترانه باشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران ایران در واکنش به موضع آمریکا در متهم کردن ایران به حمایت از حوثی‌ها در حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ، تهدید کرد که آمریکایی ها باید «منتظر بسته‌شدن دریای مدیترانه باشند.»

این د رحالی است که کاخ سفید شنبه اعلام کرد ایران «به طور گسترده» در برنامه‌ریزی عملیات شبه نظامیان حوثی یمن علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ نقش دارد و داده‌های اطلاعاتی برای انجام این عملیات را در اختیار آنها قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» نقدی در یک سخنرانی در واکنش به موضع‌گیری آمریکا گفته «پس از باب المندب و دریای سرخ باید منتظر بسته شدن دریای مدیترانه و جبل الطارق و سایر آب راه‌ها بروی آن‌ها باشند.»

بر اساس اعلان کاخ سفید، منابع اطلاعاتی آمریکا تاکید کرده اند که تهران علاوه بر داده‌های اطلاعاتی تاکتیکی، سلاح و تجهیزات نظامی مانند پهپاد و موشک را برای حوثی‌ها فرستاده است.
آدرین واتسون، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای با بیان اینکه « ایران تلاشی برای منصرف کردن حوثی‌ها از این رفتار متهورانه نمی کند»، گفت: «می‌دانیم که ایران عمیقاً در برنامه‌ریزی عملیات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ دست دارد».
واتسون تاکید کرد: «حمایت ایران از حوثی‌ها قوی است و شامل تحویل تجهیزات نظامی پیشرفته، کمک اطلاعاتی، کمک‌های مالی و آموزشی است» و به گفته او تهران «تصمیمات عملیاتی را به حوثی‌ها واگذار کرده است».
طبق اظهارات سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، «این رویکرد با حمایت مادی بلندمدت ایران و ترغیب فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده حوثی‌ها در منطقه، همخوانی دارد».
به‌ گفته واتسون، بدون کمک ایران، حوثی‌ها با «مشکل در شناسایی و حمله» به کشتی‌های در حال تردد در دریای سرخ مواجه خواهند شد.
او در ادامه اظهارتش افزود که آمریکا یک ائتلافی نظامی با هدف حفاظت از آزادی کشتیرانی دریایی در منطقه ایجاد کرده و در حال انجام «رایزنی‌های فشرده با متحدان و شرکای خود» در مورد چگونگی پاسخ به این حملات است.
به گفته وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، حوثی‌ها طی بیش از 100 حمله پهپادی، 10 کشتی تجاری را هدف قرار دادند.

با مختل‌شدن ترافیک تجاری در دریای سرخ، ایالات متحده اخیراً از تشکیل یک نیروی دریایی چندملیتی شامل بیش از 20 کشور برای محافظت از کشتی‌ها خبر داد. ناو هواپیمابر «یواس‌اس دوایت دی‌‍‍‌ایزنهاور» برای نمایش قدرت هم وارد خلیج عدن شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید