دادستان ویژه خواستار حکم دادگاه عالی آمریکا درباره ادعای «مصونیت قضایی» ترامپ شد

جک اسمیت: منفعت عمومی در حل و فصل سریع پرونده ترامپ است، و اتهامات مطروحه علیه رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا «بسیار سنگین» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده، در واکنش به درخواست وکلای دونالد ترامپ از دادگاه عالی آمریکا مبنی بر اینکه با نظر به «مصونیت قضایی» رئیس‌جمهوری پیشین از وارد شدن در پرونده خلاف‌های انتخاباتی وی خودداری کند، روز پنجشنبه خواستار روشن شدن موضوع مصونیت ترامپ شد.

به گزارش «اِی‌بی‌سی»، وکلای ترامپ روز چهارشنبه از دادگاه عالی خواسته بودند وارد پرونده ترامپ نشود، و درخواست دادستان ویژه برای بررسی فوری این موضوع را رد کند.

اسمیت در واکنش به وکلای ترامپ نوشت که منفعت عمومی در حل و فصل سریع پرونده ترامپ است، و تاکید کرد که اتهامات مطروحه علیه رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا «بسیار سنگین» هستند.

در نامه اسمیت به دادگاه عالی آمده است: «این پرونده، برای اولین بار در تاریخ کشور ما، شامل اتهامات جنایی علیه رئیس‌جمهوری پیشین بر اساس اقدامات او در دوران ریاست جمهوری است. و نه فقط هر کاری، بلکه اقدام برای ماندن در قدرت از طریق ناکام گذاشتن روند مقرر در قانون اساسی برای تأیید برنده قانونی انتخابات.»

دادستان ویژه در نامه خود تاکید کرد: «ملت در روشن شدن این ادعا که ترامپ در زمان تصدی مصونیت داشته است، منافع قطعی دارد. و اگر ترامپ باید محاکمه شود، صرف نظر از نتیجه فرایند، این کار باید بدون تأخیر بی‌مورد انجام شود.»

اسمیت هفته پیش نیز برای حفظ تاریخ محاکمه ترامپ در 4 مارس 2024 و عدم عقب انداختن آن درخواست داده بود، و دادگاه تجدید نظر قرار است در جلسه روز 9 ژانویه درخواست وی را مورد بررسی قرار دهد.

در پاسخ به اتهام انجام «توطئه جنایی» برای لغو نتایج انتخابات 2020، و ترویج ادعاهای نادرست درباره «دزدیده شدن انتخابات» همزمان با شورش 6 ژانویه، همه در تلاش برای «براندازی دموکراسی و باقی ماندن در قدرت»، ترامپ در ماه اوت ادعای بی‌گناهی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید