جشن کودتاچیان در نیامی در پی بستن سفارت فرانسه و خروج نظامیان فرانسوی از نیجر

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش‌تر پایان ماه سپتامبر گذشته را موعد خروج کامل نیروهای نظامی کشورش از نیجر اعلام کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از اعلام رسمی فرانسه مبنی بر بسته شدن نمایندگی دیپلماتیک آن در نیامی، ارتش حامی رژیم کودتا در نیجر طی مراسمی در پایتخت این کشور خروج آخرین گروه از نظامیان فرانسوی و پایان حضور ده ساله آنها برای مبارزه با افراط‌گرایان در این کشور را جشن گرفت.

ارتش نیجر که از کودتای نظامی منجر به برکناری محمد بازوم، رئیس جمهوری مورد حمایت فرانسه در این کشور پشتیبانی می‌کند، جمعه یکم دی، خروج آخرین گروه از نیروهای فرانسوی از نیجر را اعلام کرد.

«پرواز آخرین هواپیما»

ستوان سلیم ابراهیم گفت: «تاریخ امروز، شاهد تکمیل روند قطع ارتباط نیروهای فرانسوی با منطقه ساحل آفریقا است.»

یکی از خبرنگاران «فرانس پرس» شاهد به پرواز درآمدن هواپیمای حامل آخرین گروه از سربازان فرانسوی تخلیه شده از نیجر بود.

درخواست خروج نیروهای فرانسوی از نیجر

خروج نیروهای فرانسوی از نیجر بنا به درخواست شورای نظامی نیجر که در پایان ژوئیه با اقدام به کودتا علیه حکومت بازوم به قدرت رسید، و در پی تیرگی روابط دو طرف انجام می‌شود.

پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده بود که تا پایان سپتامبر گذشته خروج نیروهای نظامی کشورش از نیجر تکمیل خواهد شد.

روابط میان فرانسه و نیجر از 26 ژوئیه گذشته به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای درگیر تشدید تنش بود، و ارتش نیجر به فرماندهی ژنرال عبدالرحمن تیانی، با غیرقانونی دانستن حضور نیروهای فرانسوی در نیجر، تمام قراردادهای همکاری دفاعی بین پاریس و نیامی را به‌طور یکجانبه لغو کرد.

بستن سفارت فرانسه در نیامی

رهبر شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر همچنین سیلوین اتیه، سفیر فرانسه در نیامی را در مقر سفارت این کشور تحت محاصره درآورده و تحریم کرد تا این‌که در 27 سپتامبر کشور موفق شد این کشور آفریقایی را ترک کند.

«فرانس پرس» شامگاه پنج‌شنبه 30 آذر به نقل از مقامات فرانسوی از بسته شدن سفارت فرانسه در پی قطع روابط با نیجر خبر داد.

سباستین لوکورنو، وزیر نیروهای مسلح فرانسه، اکتبر گذشته، نسبت به «فروپاشی» منطقه ساحل آفریقا در سایه تشدید فعالیت‌های سازمان‌های افراط‌گرا و کاهش حضور پاریس در پی یک سری کودتاهای نظامی در برخی کشورهای این منطقه هشدار داده بود.

ارتش فرانسه سه ماه طول کشید تا 1500 سرباز و هواپیماهای جنگنده خود که در نیجر استقرار داشتند را تخلیه کند. آخرین 50 سرباز فرانسوی که در پایگاهی در نیامی مستقر بودند، جمعه یکم دی، با هواپیمای «A400M» نیجر را ترک و به کشورشان بازگشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید