حمایت جمهوری‌خواهان از ترامپ در برابر حکم دادگاه عالی کلرادو

بیش از 60 درصد جمهوری‌خواهان همچنان ترامپ را نامزد اصلی حزب می‌دانند، حتی اگر او به جرائم فدرال محکوم شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه دادگاه عالی کلرادو دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را به دلیل حمایتش از شورش علیه کنگره در 6 ژانویه 2021 برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 2024 رد صلاحیت کرد، جمهوری‌خواهان ارشد، از جمله رقیبان اصلی ترامپ در انتخابات جاری، از وی حمایت کردند.

به گزارش «بیزنس اینسایدر»، دادگاه عالی کلرادو عصر سه‌شنبه با چهار رای موافق در برابر سه رای مخالف حکم داد که ترامپ با اقدامات خود پیش از و در جریان شورش کنگره، الحاقیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است.

اگر این حکم پابرجا بماند، شانس ترامپ را در صورت تبدیل شدن به کاندیدای نهایی جمهوری‌خواهان به شدت کاهش می‌دهد. ترامپ بلافاصله اعلام کرد که از دادگاه عالی ایالات متحده تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در دولت ترامپ، که اکنون به نظر می‌رسد به رقیب انتخاباتی اصلی ترامپ تبدیل شده است، دادگاه عالی کلرادو را به دلیل تلاش برای حذف ترامپ از انتخابات 2024 مورد انتقاد قرار داد.

هیلی طی هفته‌های اخیر حمایت‌های کلیدی از افراد مهم، از جمله کریس سونونو، فرماندار نیوهمپشایر دریافت کرده است، و با وجودی که در این ایالت فاصله زیادی با ترامپ دارد، امیدوار است که بتواند در آخرین لحظه از او سبقت بگیرد.

کریس کریستی، فرماندار سابق نیوجرسی و منتقد سرسخت ترامپ، نیز تصمیم دادگاه را محکوم کرد. کمیته ملی جمهوری‌خواهان گفته به ترامپ کمک می‌کند تا حکم دادگاه عالی کلرادو را استیناف کند، چنانکه تلاش کرده در مقابل سایر ایالت‌هایی که چالش‌های مشابه وارد کرده‌اند نیز بایستد.

یک نظرسنجی مشترک نیویورک تایمز و کالج سیه‌نا نشان داد که جمهوری‌خواهان، صرف‌نظر از اینکه چه اتفاقی برای ترامپ می‌افتد، از وی حمایت خواهند کرد. بر اساس این نظرسنجی، بیش از 60 درصد جمهوری‌خواهان همچنان ترامپ را نامزد اصلی حزب می‌دانند، حتی اگر او به جرائم فدرال محکوم شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size