وزیر دفاع آمریکا: حملات متهورانه حوثی‌ها مستلزم پاسخ بین‌المللی است

حوثی‌ها تأکید دارند که با وجود تشکیل ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای مقابله با آنها، حملات خود را در آبراه بین‌المللی دریای سرخ متوقف نخواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، سه‌شنبه 28 آذر، حملات «متهورانه» حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ را چالشی بین‌المللی دانست که به گفته او پاسخ بین‌المللی می‌طلبد.

آستین در شبکه اجتماعی «ایکس» تصریح کرد که ائتلاف دریایی جدید که روز دوشنبه تشکیل آن اعلام شد، «گشت‌زنی‌های مشترک را در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن راه‌اندازی خواهد کرد.»

تشکیل ائتلاف بین‌المللی

وزیر دفاع ایالات متحده توضیح داد که در چارچوب این ائتلاف بین‌المللی برای حفاظت از دریاهای آزاد و ارتقای امنیت و رفاه منطقه همکاری انجام خواهیم شد.

پنتاگون، سه‌شنبه اعلام کرد که حوثی‌ها از زمان آغاز درگیری میان اسرائیل و حماس بیش از 100 حمله با استفاده از پهپادها و موشک‌های بالستیک به دهها کشتی تجاری انجام دادند.

نقش سازنده چین

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز سه‌شنبه اعلام کرد که «ایالات متحده از ایفای نقش سازنده چین در تلاش برای جلوگیری از حملات حوثی‌ها به تجارت بین‌المللی دریایی استقبال خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی اخیر به وانگ یی، دیپلمات ارشد چین گفت که «حملات شبه‌نظامیان حوثی به منافع همه کشورها از جمله ایالات متحده و چین آسیب می‌رساند.»

تاثیر منفی بر اقتصاد جهانی

بر اساس بیانیه پنتاگون، آستین در جریان سفر خود به خاورمیانه، نشستی مجازی برگزار کرد که در آن وزیران و مقامات ارشد دفاعی 43 کشور، علاوه بر مقامات اتحادیه اروپا و ناتو حضور داشتند و به آن‌ها اطلاع داد که حملات حوثی‌ها اقتصاد جهانی را تحت تأثیر گذاشته است و در صورت عدم رسیدگی بین‌المللی، کشتیرانی تجاری را تهدید خواهد کرد.

بر اساس این بیانیه، در حال حاضر 10 تا 15 درصد تجارت جهانی از دریای سرخ می‌گذرد و به دلیل حملات حوثی‌ها، شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی مجبور به تغییر مسیر خود از «دماغه امید نیک» شده‌اند که این روند تحویل کالاها و مواد ضروری از جمله نفت و گاز را هفته‌ها به تاخیر می‌اندازد.

آستین، بعدازظهر دوشنبه از تشکیل یک نیروی دریایی جدید چندملیتی تحت چتر نیروی دریایی مشترک و رهبری گروه ضربت 153 خبر داد که ماموریت آن حفظ امنیت در دریای سرخ است.

پیش از این، کشورهای آمریکا و بریتانیا درباره خطر حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ هشدار داده بودند، این در حالی است که ایتالیا تصمیم گرفت یک ناو برای افزایش امنیت در دریای سرخ مستقر کند.

وزارت دفاع آمریکا، سه‌شنبه تایید کرد که حملات حوثی ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ تهدیدی برای آزادی تجارت جهانی است.

سخنگوی رسمی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت که آستین، وزیر دفاع آمریکا که در حال سفر به منطقه است، «حملات حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی و تجارت جهانی را محکوم و آن‌ها را بی‌سابقه و غیرقابل قبول خواند و خاطرنشان کرد که این حملات جریان آزاد تجارت را تهدید می‌کند و جان خدمه بی‌گناه را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

اعزام ناوهای جنگی بریتانیا و ایتالیا

بریتانیا نیز به نوبه خود نسبت به وخامت اوضاع امنیتی در دریای سرخ هشدار داد و سه‌شنبه در بیانیه‌ای تایید کرد که ناوشکن «Diamond» نیروی دریایی سلطنتی به یک گروه ویژه بین‌المللی جدید برای حفاظت از کشتی‌ها در منطقه خواهد پیوست.

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «این حملات غیرقانونی تهدیدی غیرقابل قبول برای اقتصاد جهانی است، امنیت منطقه را تضعیف می‌کند و تهدیدی برای افزایش قیمت سوخت است.» او همچنین افزود: «این یک مشکل جهانی است که نیازمند راه‌حل بین‌المللی است.»

در همین راستا، وزارت دفاع ایتالیا، سه‌شنبه اعلام کرد که نیروی دریایی یکی از ناوچه‌های خود را برای کمک به محافظت از مسیر کشتیرانی در دریای سرخ در برابر حملات حوثی‌ها در یمن اعزام خواهد کرد.

گیدو کروستو، وزیر دفاع ایتالیا در بیانیه‌ای گفت: «ایتالیا نقش خود را در همکاری با جامعه بین‌المللی در مقابله با فعالیت‌های تروریستی بی‌ثبات کننده حوثی‌ها ایفا خواهد کرد.»

واکنش حوثی‌ها به ائتلاف بین‌المللی

از سویی محمد‌علی الحوثی، رهبر شبه‌نظامیان حوثی در یمن، سه‌شنبه تهدید کرد که کشتی‌های هر کشوری که علیه این گروه در دریای سرخ اقدام کنند را هدف قرار خواهد داد.

رهبر حوثی‌ها در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «اگر آمریکا اقدامی علیه ما انجام دهد، پاسخ خواهیم داد و ناوبری هر کشوری که در این حمله شرکت کند آسیب می‌بیند و کشتی‌های آن‌ها را بمباران می‌کنیم.»

در بیانیه بعدی حوثی‌های یمن آمده است: «ائتلاف بین‌المللی اعلام شده توسط آمریکا به بهانه حفاظت از کشتیرانی دریایی در دریای سرخ «بخش تفکیک‌ناشدنی از تهاجم علیه مردم فلسطین است.»

حوثی‌ها همچنین تاکید کردند که «مردم یمن بر موضع اصولی خود در حمایت از مردم فلسطین تا پایان تهاجم تجاوزکارانه اسرائیل و رفع محاصره از نوار غزه، ثابت قدم خواهند بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید