واشینگتن بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست گروه‌های تروریستی را بررسی می‌کند

ناتو، آمریکا و اروپا در خصوص مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در اظهاراتی تاکید کرد که ایالات متحده به همراه شرکا و متحدانش برای محافظت از کشتی‌های تجاری و مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ تلاش می‌کنند.

کربی، چهارشنبه 29 آذر، در گفت‌وگو با خبرنگاران با این بیان که واشینگتن در حال بررسی طبقه‌بندی مجدد حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی است، افزود: «حملات حوثی‌ها غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. بسیاری از کشورها آماده مشارکت هستند. ما در حال بررسی طبقه‌بندی مجدد حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی هستیم اما هنوز این تصمیم گرفته نشده است».

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین تأکید کرد که حوثی‌ها «بیشتر روی هدف قراردادن کشتی‌های تجاری تمرکز داشته و ما هنوز شاهد هیچ حمله‌ای به کشتی‌های نظامی نیستیم. فرماندهان نظامی با مشاهده پرتاب موشک‌ها و پهپادها، تصمیم لازم برای نابودی خطر محتمل را خواهند گرفت».

به گفته کربی، 14 پهپاد وجود دارند که اطلاعی از اهداف آنها در دست نیست ولی به احتمال زیاد برای حمله به کشتی‌های تجاری جدید در دریای سرخ در نظرگرفته شده‌اند.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، «ناتو» و چندین کشور از جمله یمن با صدور بیانیه‌ای مشترک، با توجه به حملات در دریای سرخ، «مداخله حوثی‌ها در حقوق و آزادی‌های دریانوردی» را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که امضاکنندگان از همه کشورها می‌خواهند از تسهیل حملات یا ترغیب حوثی‌ها خودداری کنند که هیچ توجیهی برای حملات آنها که بر بسیاری از کشورهای خارج از پرچم کشتی‌های در حال تردد تأثیر می‌گذارد، وجود ندارد.

موضع وزیر دفاع آمریکا

از سویی لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه تاکید کرد که ائتلاف دریایی جدید، گشت زنی‌های مشترکی را در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن، سازماندهی خواهد کرد.
آستین خاطرنشان کرد که ائتلاف دریایی جدید برای حفاظت از آب‌های آزاد و تقویت امنیت و رفاه منطقه همکاری خواهد کرد.

به‌گفته وزیر دفاع آمریکا، حملات متهورانه حوثی‌ها به کشتی‌ها، یک مشکل بین‌المللی است که واکنش بین‌المللی برای ایمن سازی تجارت در این آبراه را ایجاب می‌کند.

تهدیدات جدید حوثی‌ها

این در حالی است که محمد علی الحوثی، از رهبران حوثی‌ها سه‌شنبه تهدید کرد، کشتی‌های هر کشوری که علیه این گروه در دریای سرخ اقدام کنند، هدف قرار می‌گیرند.

الحوثی در اظهاراتی تلویزیونی گفت: «اگر آمریکا اقدامی علیه ما انجام دهد، پاسخ داده خواهد شد و دریانوردی هر کشوری که در این حمله شرکت کند، آسیب خواهد دید و کشتی‌های آن‌ها را بمباران می‌کنیم».

در بیانیه حوثی‌ها که متعاقبا صادر شد، آمده است، ائتلاف بین‌المللی اعلام‌شده توسط آمریکا به بهانه حفاظت از کشتیرانی دریایی در دریای سرخ، «بخش جدایی‌ناپذیر از تجاوز به مردم فلسطین است».

حوثی‌ها طی این بیانیه تاکید کردند که «مردم یمن بر موضع اصولی خود در حمایت از مردم فلسطین تا توقف تجاوز و رفع محاصره نوار غزه، ثابت‌قدم هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید