دادگاه کلرادو: ترامپ واجد شرایط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری نیست

سخنگوی ترامپ تصمیم دادگاه کلرادو را «ضد دموکراسی» دانست و وعده داد که علیه آن به دیوان عالی شکایت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالت «کلرادو» آمریکا، سه‌شنبه 28 آذر، حکم داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، به دلیل نقش داشتن در جریان حمله هوادارانش به مقر کنگره در سال 2021، واجد شرایط شرکت در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه در این ایالت نیست.

از سوی دیگر سخنگوی ترامپ با محکوم کردن حکم صادره از دادگاه عالی کلرادو، آن را «ضد دموکراسی» توصیف کرده و قول داد که علیه آن به دیوان عالی شکایت خواهد کرد.

استفان چانگ، سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «امروز عصر، دادگاه عالی کلرادو تصمیمی کاملاً ناقص دمکراسی صادر کرد و ما به سرعت به دادگاه عالی ایالات متحده مراجعه خواهیم کرد تا درخواست تعلیق کامل این حکم «غیر دموکراتیک» را بدهیم.»

دادگاه کلرادو در توجیه حکم صادره گفته است که به این نتیجه رسید که «پرزیدنت ترامپ بر اساس ماده سوم اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده صلاحیت ریاست جمهوری را ندارد.»

دادگاه افزود: «با توجه به اینکه ترامپ صلاحیت انجام این کار را ندارد، بر اساس قانون انتخابات غیرقانونی است که وزیر امور ایالت کلرادو نام او را در لیست نامزدهای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری درج کند».

اجرای تصمیم دادگاه تا 4 ژانویه، یعنی تاریخ پایان مهلت تجدیدنظر در دادگاه عالی ایالات متحده، به حالت تعلیق درآمده است.

اگر این حکم از سوی دیوان عالی لغو نشود و مراحل اجرایی خود را طی کند، ترامپ اولین کاندیدای ریاست جمهوری در تاریخ ایالات متحده خواهد بود که طبق بندی در قانون اساسی آمریکا، واجد شرایط ورود به کاخ سفید نخواهد بود.

به موجب این بند که تاکنون به ندرت اجرا شده است، مقاماتی که در یک «شورش» شرکت می‌کنند، از تصدی مسئولیت منع می‌شوند.

اگرچه این حکم فقط در مورد انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در این ایالت در 5 مارس اعمال می‌شود، اما نتیجه آن احتمالاً بر وضعیت ترامپ در انتخابات عمومی برنامه‌ریزی شده در 5 نوامبر نیز تأثیر می‌گذارد.

شکایت علیه ترامپ توسط گروهی از رای دهندگان در کلرادو تنظیم شد که خواستار رد صلاحیت او به دلیل «تحریک هوادارانش» برای حمله به ساختمان کنگره که برای جلوگیری از انتقال قدرت به جو بایدن پس از انتخابات 2020 تلاش کردند.

یکی از وکلای ترامپ گفت که شورش در کاپیتول (محل کنگره) آنقدر جدی نبود که بتوان آن را یک شورش توصیف کرد و اظهارات ترامپ در آن روز خطاب به هوادارانش در واشینگتن در چارچوب و محدوده حق آزادی بیان بود.

این وکیل تاکید کرد که دادگاه‌ها صلاحیت صدور حکم حذف ترامپ از صندوق رای را ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید