ابراز امیدواری روسیه و اتحادیه عرب به صدور قطعنامه‌ شورای امنیت برای توقف جنگ در غزه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، چهارشنبه، در همایش عربی-روسی در مراکش در پادشاهی مغرب شرکت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روسیه و کشورهای عضو اتحادیه عرب، چهارشنبه 29 آذر، طی کنفرانس مشترکی در شهر مراکش در پادشاهی مغرب ضمن ابراز امیدواری به صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه، از ایالات متحده آمریکا خواستند بار دیگر در برابر آن مانع‌تراشی نکند.

بیش از دو ماه پس از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه و پس از تعویق مکرر از روز دوشنبه، قطعنامه جدیدی را با هدف بهبود وضعیت انسانی در غزه، تصویب کند.

انتقاد از وتوی آمریکا

این در حالی است که نتیجه رای‌گیری شورای امنیت به دلیل پیچیدگی مذاکرات، با هدف اجتناب از استفاده مجدد واشینگتن، حامی اسرائیل از حق وتو برای جلوگیری از صدور قطعنامه، همچنان نامشخص است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جریان مشارکت خود در همایش عربی-روسی که در شهر مراکش برگزار شده، گفت: «متاسفانه تلاش‌های چندجانبه ما با کسانی که ایده‌های مشابهی با ما دارند، برای جهت‌دهی به شورای امنیت به‌منظور تصویب قطعنامه‌ای برای برقراری آتش‌بس دائمی، با همان موضع یکجانبه معمول ایالات متحده برخورد می‌کند که مانع از تصویب می‌شود».

وزیر خارجه روسیه در نشست خبری پس از این همایش که با حضور نمایندگانی از کشورهای عربی برگزار شد، افزود: «امیدواریم که شورای امنیت رای خود را به نفع قطعنامه پیشنهادی آتش‌بس صادر کند.»

حسام زکی، دستیار دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفت: «امیدواریم شورای امنیت بتواند این پیش‌نویس قطعنامه را تصویب کند و از سوی هیچ عضو دائمی به ویژه ایالات متحده وتو نشود».

حسام زکی در ادامه گفت: «امید امت عرب به این است که ایالات متحده درک کند که صبر بین‌المللی در برابر اقدامات اسرائیل به پایان رسیده است.»

مسئولیت کشتار بی‌گناهان

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز طی ویدیو کنفرانسی از قاهره گفت: «هر کسی که مانع از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه شود، مسئولیت ریختن خون بی‌گناهان را متحمل می‌شود».

دبیرکل اتحادیه عرب، که به دلیل شرایط پزشکی از این همایش غایب بود، ادامه داد: «ما برای کشورهایی که از ابتدا سمت درست تاریخ را انتخاب و موضع متعادلی را به وضوح بیان کردند، ارزش زیادی قائل هستیم که ماهیت آن این است که اشغال فلسطین و ادامه آن کانون اصلی مشکل و منشأ مسأله است.»

ابوالغیط در ادامه تصریح کرد: «هدف اشغالگران به وضوح آشکار شده و آن نابودی مردم فلسطین در غزه و یا کوچاندن اجباری آن‌ها به خارج از سرزمین‌های‌شان و جدایی انداختن میان مردم فلسطینی و سرزمین‌های‌شان و حذف مسأله و نابودی آرمان‌های فلسطین است، که هرگز محقق نخواهد شد.»

بر اساس سخنان ناصر بوریطه، وزیر خارجه پادشاهی مغرب که ریاست همایش را برعهده داشت، احزاب روسی و عربی بر اهمیت دستیابی به یک راه حل جامع از طریق باز کردن افق سیاسی برای تشکیل کشور فلسطین تاکید کردند.

از سویی لاوروف همچنین خواستار تسریع در این مسأله شد، و دلیل خود را این‌گونه بیان کرد که «منابعی وجود دارند که می‌گویند شرکای ما در غرب در تلاش برای توسعه پروژه‌های پنهان برای جداسازی کرانه باختری از غزه هستند.»

شورای امنیت، سه‌شنبه رای‌گیری مجدد درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به تعویق انداخت که در آخرین نسخه خود، خواستار «توقف» جنگ در نوار غزه و اجازه رساندن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این باریکه شده بود.

شورای امنیت ده روز پس از وتوی آمریکا، قرار بود روز دوشنبه درباره پیش‌نویس قطعنامه رای‌گیری کند، اما به گفته منابع دیپلماتیک، این رای‌گیری به صبح و بعد از ظهر روز سه‌شنبه، و پس از آن به چهارشنبه موکول شد تا فضا برای ادامه مذاکرات و جلوگیری از مواجه شدن با بن‌بست جدید فراهم شود.

به‌رغم فشارهای گسترده و بی‌سابقه‌ای که در 8 دسامبر، توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعمال شد، ایالات متحده با استفاده از حق وتو از تصویب قطعنامه‌ای که خواستار «آتش‌بس فوری بشردوستانه» در نوار غزه بود، جلوگیری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید