وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه بر لزوم حمایت از اوکراین تا شکست روسیه تاکید کردند

کامرون و کولونا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود کمک‌های جدیدی برای اوکراین اعلام نکردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، سه‌شنبه 28 آذر، ضمن «ضروری» دانستن شکست دادن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، تاکید کرد که فرانسه و بریتانیا از اوکراین در جنگ آن مقابل تهاجم روسیه «تا هر زمان که لازم شود» حمایت خواهند کرد.

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در حالی بیان می‌شود که نگرانی‌ها در کییف درباره نارضایتی‌ها در کشورهای غربی حول ادامه جنگ اوکراین با روسیه، پس از نزدیک به دو سال از آغاز آن در فوریه 2022، به‌طور فزاینده‌ای تشدید شده است.

کامرون پس از گفت‌وگو با کاترین کولونا، همتای فرانسوی خود در پاریس، اظهار داشت: «بریتانیا و فرانسه حامیان قوی اوکراین هستند و به این حمایت‌ها تا هر زمان که لازم شود ادامه خواهیم داد.»

او افزود که اگر این حمایت‌ها ادامه پیدا کند، «شکی ندارم که پوتین بازنده جنگ خواهد شد و لازم است که او شکست داده شود.»

کامرون جنگ در اوکراین را با بخش‌های تئاتر مقایسه کرد و تصریح کرد: «فصل اول شکست بزرگ روسیه در دستیابی به اهدافش در مرحله اول عملیات نظامی آن در اوکراین بود«. او در ادامه گفت: «فصل دوم مقاومت پرآوازه اوکراینی‌هاست که روس‌ها را به عقب راند» و فصل سوم این ایستادگی مردم اوکراین را با اشاره به (شکست ضدحمله اوکراین) سخت‌ترین برهه نبرد عنوان کرد. در توصیف فصل چهارم کامرون گفت این فصل جریان دارد و هنوز ثبت نشده که باید مراقب بود درست ثبت شود».

از طرفی وزیر خارجه فرانسه گفت: «دو کشور ما از ابتدا دوشادوش هم کار کرده‌اند تا از ناکامی تهاجم نظامی روسیه اطمینان حاصل کنند»، کولونا همچنین افزود:«با توجه به این‌که روشن است که سرنوشت اوکراین و امنیت قاره اروپا در خطر است، امیدواریم که این همکاری بین پاریس و لندن بیشتر تقویت شود.»

اظهارات وزیر خارجه بریتانیا و همتای فرانسوی او در حالی مطرح می‌شود که کمک‌های دوران جنگ از سوی بزرگترین حامی نظامی اوکراین، ایالات متحده، در حال تزلزل است.

کامرون در ادامه گفت که اگر اقتصادهای شرکای غربی اوکراین در مجموع با هم حساب شوند، «ما به نسبت 25 به یک یا بیشتر از اقتصاد روسیه بهتر خواهیم بود.» او افزود: «کاری که ما باید انجام دهیم این است که آن قدرت اقتصادی و آن تعهد به ثمر بنشیند، و اگر بتوانیم که شک ندارم، می‌توان از شکست پوتین مطمئن شد و لازم است او در این جنگ شکست داده شود.»

به‌رغم این اما کامرون و کولونا طی اظهارات خود به خبرنگاران، کمک‌های جدیدی به اوکراین اعلام نکردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید