فرانسه درباره تنش‌آفرینی ایران و گروه‌های شبه‌نظامیان آن در منطقه هشدار داد

کاترین کولونا: احزاب لبنانی برای انتخاب رئیس جمهوری در این کشور در اسرع وقت، تلاش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی نسبت به خطر فزاینده گسترش جنگ در خاورمیانه، درباره ادامه تنش‌آفرینی‌های ایران و گروه‌های شبه‌نظامیان آن در منطقه هشدار داد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه دوشنبه 27 آذر، با اشاره به این‌که تشدید تنش‌ها در مرز لبنان و اسرائیل وارد فاز بسیار خطرناکی شده است، تأکید کرد که خطر گسترش جنگ در خاورمیانه در حال افزایش است.

وزیر خارجه فرانسه طی اظهارات هشدارآمیز خود از ایران و گروه‌های شبه‌نظامی آن خواست که از دامن زدن به تنش‌ها در منطقه بپرهیزند.

او با بیان این‌که لبنان اگر درگیر جنگ جدیدی شود به آسانی از آن بیرون نخواهد آمد، گفت فرانسه به‌منظور دست‌یابی به راه‌حلی سیاسی، برای کاستن از تنش‌ها میان اسرائیل و لبنان تلاش می‌کند.

کولونا ضمن تاکید بر حمایت کشورش از ارتش لبنان، نیز از همه احزاب لبنانی خواست تا برای انتخاب رئیس جمهوری در این کشور در اسرع وقت، تلاش کنند.

خویشتن‌داری و مسئولیت‌پذیری

کاترین کولونا، دوشنبه در حاشیه سفر به بیروت در دیدار با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان خواستار حفظ خویشتن‌داری و مسئولیت‌پذیری شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ملی لبنان، نخست‌وزیر این کشور در این دیدار بر «اولویت توقف اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل علیه لبنان و اجرای قطعنامه 1701 و پایبندی اسرائیل به مفاد آن» تاکید کرد.

به گفته این خبرگزاری، کولونا تاکید کرد که «کاهش تنش در مرزهای جنوبی از هر دو طرف و یافتن مکانیسمی برای یافتن راه‌حلی که مقدمه‌ای برای ایجاد ثبات دائمی در جنوب[لبنان] باشد، ضروری است.»

وضعیت پرتنش در جنوب لبنان

وزیر خارجه فرانسه، همچنین با ژنرال آرولدو لازارو سائنز، فرمانده نیروی موقت صلح‌بان سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفیل) در بیروت دیدار و تأیید کرد که وضعیت در جنوب لبنان با تشدید تنش میان حزب‌الله و اسرائیل «متشنج» و «خطرناک» شده است.

کولونا در ادامه گفت:«این نیرو به دنبال حفظ وضعیت موجود به ویژه ایفای نقش میانجی بین دو طرف است تا از اشتباهات یا تفسیرهایی که می‌تواند دلیل دیگری برای تشدید تنش باشد، جلوگیری کند».

فرانسه که با حدود 700 پرسنل به نیروهای حافظ صلح یونیفل در جنوب لبنان کمک می‌کند، بمباران اخیر مقرهای نیروهای صلح‌بان بین‌المللی توسط ارتش اسرائیل را محکوم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size