تشکیل نیروی دریایی چندملیتی برای مقابله با تهدیدات حوثی‌ها

حوثی‌ها تهدید کرده‌اند تمام کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل حرکت می‌کنند را بدون توجه به ملیت‌شان هدف قرار خواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه از تشکیل یک نیروی دریایی چندملیتی برای حفاظت از تجارت در دریای سرخ در برابر حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های وابسته به ایران خبر داد.

به گزارش «رویترز»، آستین که به بحرین، مقر فرماندهی نیروی دریایی ایالات متحده در خاورمیانه سفر کرده است، در بیانیه‌ای گفت: «این یک چالش بین‌المللی است که نیازمند اقدام جمعی است. بنابراین امروز من ایجاد عملیات حفاظت از تجارت را اعلام می‌کنم. این یک ابتکار مهم امنیتی چندملیتی است.»

به گفته وزیر دفاع آمریکا، اعضای این نیروی دریایی چندملیتی بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و اسپانیا هستند، و قصد دارند در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن عملیات‌های گشت‌زنی مشترک انجام دهند.

به گفته رویترز، حوثی‌ها با حمله به کشتی‌ها در خطوط حیاتی کشتیرانی و شلیک پهپاد و موشک به سمت اسرائیل در فاصله نزدیک به 2000 کیلومتری از یمن، خود را وارد درگیری میان اسرائیل و حماس کرده‌اند.

حوثی‌ها تهدید کرده‌اند تمام کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل حرکت می‌کنند را بدون توجه به ملیت‌شان هدف قرار خواهند داد، و به شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی نسبت به معامله با بنادر اسرائیل هشدار داده‌اند.

حدود 15 درصد از ترافیک کشتیرانی جهان به طور معمول از کانال سوئز، کوتاه‌ترین مسیر کشتیرانی میان اروپا و آسیا می‌گذرد، و از آنجا به آب‌های دریای سرخ در نزدیکی یمن می‌رود.

پس از حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، عموم شرکت‌های حمل و نقل مجبور شده‌اند مسیر کشتی‌های خود را تغییر داده و قاره آفریقا را دور بزنند، که منجر به افزایش چشمگیر هزینه‌ها و ایجاد تاخیر در تجارت شده است.

به گفته رویترز، آستین روز دوشنبه در جریان سفر به اسرائیل، گفته بود: «حمایت ایران از حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری باید متوقف شود».

آستین در جریان یک کنفرانس خبری در تل‌آویو گفت: «در شرایطی که ما به دنبال ایجاد ثبات در منطقه هستیم، ایران با ادامه حمایت از گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی تنش‌ها را افزایش می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید