هشدار پوتین درباره «مشکلات» ناشی از پیوستن فنلاند به «ناتو»

پوتین: در مرز با فنلاند منطقه نظامی لنینگراد را ایجاد و قطعاً واحدهای نظامی خود را در آنجا مستقر خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داد که پس از پیوستن فنلاند به پیمان نظامی-امنیتی آتلانتیک شمالی «ناتو» در اوایل سال جاری، «مشکلات» مسکو با هلسینکی افزایش یافته است.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، فنلاند در ماه آوریل امسال به سی و یکمین عضو ناتو تبدیل شد. پیوستن این کشور به ناتو تغییرات اساسی در چشم‌انداز امنیتی در شمال اروپا ایجاد کرده و مرز مستقیم این پیمان با روسیه را حدود 1300 کیلومتر افزایش داده است.

پوتین روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با یک نشریه روسی گفت: «آنها [غرب] فنلاند را گرفتند و به ناتو کشیدند! چرا؟ مگر ما با فنلاند اختلافی داشتیم؟ تمام اختلافات، از جمله موارد مربوط به ماهیت سرزمینی که مال اواسط قرن بیستم است، مدت‌ها پیش حل شده‌ بودند.»

به گفته پوتین: «هیچ مشکلی وجود نداشت، اما الان وجود دارد. حالا ما در مرز با فنلاند منطقه نظامی لنینگراد را ایجاد و قطعاً واحدهای نظامی خود را در آنجا مستقر خواهیم کرد.»

علاوه بر این، در واکنش به سخنان جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که اوایل ماه جاری گفته بود اگر روسیه اوکراین را مغلوب کند، دیگر هیچ‌کس جلودار پوتین نیست، و آخر سر به یکی از اعضای ناتو حمله می‌کند و سربازان آمریکایی را به جنگ می‌کشاند، پوتین گفت که «بایدن کاملا مزخرف می‌گوید».

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه: «مسکو هیچ دلیلی و علاقه‌ای، چه ژئوپلیتیکی، چه اقتصادی، چه سیاسی، و چه نظامی برای جنگ با اعضای ناتو ندارد. مسکو هیچ ادعای ارضی علیه کشورهای ناتو ندارد. هیچ تمایلی هم به خراب کردن روابط خودش با آنها ندارد. ما علاقمند به توسعه روابط هستیم.»

به گفته سی‌ان‌ان، پوتین حتی پیش از آنکه به اوکراین حمله کند، خواستار توقف گسترش قلمرو ناتو به سوی شرق شده بود. حمله روسیه به اوکراین باعث شد فنلاند نگران امنیت خود شود و از ناتو درخواست عضویت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید