مردم شیلی برای تغییر قانون اساسی دوران دیکتاتوری رای دادند

رأی‌دهندگان پیشتر قانون اساسی پیشنهادی كه شیلی را یک کشور چندملتی می‌شناخت و سرزمین‌های بومی خودمختار تأسیس می‌كرد را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مردم شیلی روز یکشنبه برای تغییر قانون اساسی دوران دیکتاتوری راست‌گرایانه ژنرال آگوستو پینوشه به پای صندوق‌های رای رفتند. در صورت رای نیاوردن قانون اساسی جدید، قانون اساسی دوران پینوشه که طی چندین دهه بارها اصلاح شده است، کماکان اجرایی خواهد ماند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، رای‌گیری روز یکشنبه بیش از یک سال پس از آن انجام شد که مردم شیلی به طور قاطع به قانون اساسی پیشنهادی که یک کنوانسیون چپ‌گرا آن را نوشته بود، رای منفی دادند.

قانون اساسی جدید که عمدتا توسط محافظه‌کاران نوشته شده است، خواهان گسترش اصول بازار آزاد و کاهش مداخله دولتی در امور سیاسی و اقتصادی است، و ممکن است برخی از حقوق زنان را محدود کند.

ماده‌ای در قانون اساسی پیشنهادی به‌طور خاص باعث بحث و جدل شده است. این ماده می‌گوید زندانیانی که دچار بیماری‌های مرگبار هستند، و به نظر نمی‌رسد خطری برای جامعه ایجاد کنند، می‌توانند تحت بازداشت خانگی نگهداری شوند.

چپ‌گرایان و دیگر مخالفان این ماده می‌گویند که تصویب چنین قانونی می‌تواند به نفع افرادی باشد که در دوران دیکتاتوری نظامی بین سال‌های 1973 و 1990 مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند.

به گفته آسوشیتدپرس، روند نوشتن قانون اساسی جدید پس از اعتراضات خیابانی سال 2019 آغاز شد، هنگامی که هزاران نفر از نابرابری در یکی از باثبات‌ترین و از نظر اقتصادی قوی‌ترین کشورهای آمریکای لاتین شکایت کردند.

اما در سال 2022، 62 درصد رأی‌دهندگان قانون اساسی پیشنهادی كه شیلی را یک کشور چندملتی می‌شناخت، سرزمین‌های بومی خودمختار تأسیس می‌كرد، و محیط زیست و برابری جنسیتی را در اولویت قرار می‌داد، را رد کردند.

یکی از جدیدترین نظرسنجی‌ها حاکی از مخالفت 46 درصد شهروندان شیلی با قانون اساسی جدید و موافقت 38 درصد با آن است. این تفاوت بسیار نزدیکتر از سه ماه پیش است. در آن زمان مخالفان 20 درصد جلوتر از موافقان بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید