در پاسخ به حوثی‌ها؛ پنتاگون «یگان ویژه 153» در دریای سرخ را وارد عمل می‌کند

«یگان ویژه 153» در سال 2001 با همکاری 12 کشور برای مقابله با تهدید تروریسم بین المللی تأسیس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام شبه‌نظامیان حوثی در یمن مبنی بر ادامه حملات علیه اسرائیل و کشتی‌هایی که از طریق دریای سرخ به سمت آن می‌روند تا زمان توقف جنگ در غزه، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» این تهدیدات را« جهانی و یک چالش بین‌المللی» توصیف کرد.

در همین راستا، پنتاگون روز یکشنبه در بیانیه‌ای از فعال شدن یگان ویژه 153 مرتبط با امنیت دریای سرخ خبر داد.

این یگان سال گذشته برای انجام وظایف مربوط به مبارزه با قاچاق و مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی به ویژه تروریست‌ها در مناطق دریای سرخ، باب المندب و خلیج عدن تشکیل شد.

این یگان یک واحد نظامی است که فعالیتش بر دریای سرخ و خلیج عدن متمرکز است و به هنوان بخشی از نیروهای دریایی مشترک توسط یک افسر نیروی دریایی ایالات متحده رهبری می‌شود.

این واحد که قبلاً توسط یک فرمانده مصری نظارت می‌شد معمولاً گزارش‌های خود را به فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده، معاون دریاسالار برد کوپر، ارائه می‌دهد.

این واحد ضربتی یکی از سازوکارهای مشترک برای تقویت امنیت و ثبات منطقه و مقابله با انواع تهدیدات به شمار می‌رود بخشی از نیروی دریایی ترکیبی (CMF) بود که در سال 2001 با همکاری 12 کشور برای مقابله با تهدید تروریسم بین المللی تأسیس شد و در 17 آوریل 2022 با تاسیس «یگان ویژه 153» ماموریت امنیت دریایی در دریای سرخ و خلیج عدن را بر عهده گرفت.

این واحد که اکنون 39 کشور عضو آن هستند و مقرش در بحرین است سال گذشته تحت رهبری مصر و توسط نیروی دریایی این کشور اعلام کرد هدفش «بهبود محیط امنیتی در همه مناطق و دریاها و مقابله با انواع و اشکال جرایم سازمان‌یافته که بر حرکت تجارت جهانی و منافع کشورهای شریک تأثیر منفی می‌گذارد» خلاصه می‌شود.

این در حالی است که ایالات متحده از 12 ژوئن گذشته رهبری این واحد را بر عهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید