آمریکا بر لزوم توقف پشتیبانی ایران از حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ تاکید کرد

وزیر دفاع آمریکا: جنگ در نوار غزه «عملیاتی اسرائیلی» است و «برای دیکته کردن جدول‌های زمانی یا شرط‌هایی به این‌جا» نیامده‌ام‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، دوشنبه 27 آذر، در سفر خود به تل‌آویو و دیدار با مقامات اسرائیلی گفت که ایران باید از پشتیبانی از حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن دست بکشد.

در این‌باره وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «پشتیبانی ایران از حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری باید متوقف شود».

ائتلاف مقابله با تهدیدهای حوثی‌ها

لوید آستین همچنین حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را «متهورانه، خطرناک و در تضاد با قانون بین‌المللی» دانست و بر ایجاد کارگروه عملیاتی چندملیتی به فرماندهی ایالات متحده برای محافظت از آزادی کشتیرانی در دریای سرخ تاکید کرد.

در این راستا وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که وزرای دفاع ائتلاف کارگروه دفاع از امنیت دریایی فردا [سه‌شنبه 28 آذر] به‌منظور بررسی تهدیدهای حوثی‌ها تشکیل جلسه خواهند داد.

آستین همچنین گفت که او در سفر به اسرائیل مجددا بر راه‌حل دو کشوری تاکید کرده و ضمن بیان رویکرد ایالات متحده که خواهان تشدید تنش و جنگ منطقه‌ای نیست، از حزب‌الله لبنان می‌خواهد که از تنش‌آفرینی بپرهیزد.

وزیر دفاع ایالات متحده در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، افزود که او مجددا بر موضع آمریکا در حمایت از اسرائیل و دفاع از امنیت آن تاکید دارد.
وی همچنین افزود که ایالات متحده از تمام تلاش‌ها برای آزادی همه گروگان‌ها در غزه حمایت می‌کند.

او در ادامه بیان داشت که «باید به نیازهای فوری دو میلیون آواره در غزه توجه شود.»

پیشتر، آستین در پلتفرم «ایکس» گفته بود که در یک نشست «مثبت» دوشنبه 17 آذر، با همتای اسرائیلی خود یوآو گالانت درباره تهدیدات گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه صحبت کرده است.

او همچنین افزود که با وزیر دفاع اسرائیل «اهداف و مراحل عملیات نظامی جاری علیه حماس و حفاظت از غیرنظامیان در غزه» را بررسی کرده است.

آستین دوشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی پس از دیدار با همتای خود در تل‌آویو با بیان‌ این‌که جنگ در نوار غزه «عملیاتی اسرائیلی» است، در هفتاد و سومین روز جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، تاکید کرد که او «برای دیکته کردن جدول‌های زمانی یا شرط‌هایی به این‌جا» نیامده‌ است.

حمایت از راه‌حل دو کشوری

او همچنین افزود که درباره آینده غزه پس از حماس با مقامات اسرائیلی گفت‌وگو کرده و مجددا بر فراخوان‌های آمریکا برای پیشبرد راه‌حل دو کشوری تاکید کرده است.

آستین در ادامه اظهارات خود گفت ایالات متحده به فراخوان‌های مستمر خود برای ترغیب اسرائیل به محافظت از غیرنظامیان و وارد کردن کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان غزه ادامه می‌دهد.

وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید کرد که حملات شهرک‌نشینان تندرو اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری باید متوقف شود.

پرهیز از جنگ منطقه‌ای

در واکنش به تشدید تنش‌های مستمر در مرزهای جنوبی لبنان، لوید آستین، گروه شبه‌نظامی حزب‌الله را به پرهیز از گسترش تنش‌ها با اسرائیل فراخواند و گفت:«خواهان گسترش این نزاع به جنگی بزرگتر یا جنگی منطقه‌ای نیستیم و حزب‌الله را به‌ اطمینان از عدم وقوع اموری که به گسترده‌تر شدن نزاع منجر می‌شود، دعوت می‌کنیم».

در همین راستا یوآو گالانت تاکید کرد که تهدیدهای حزب‌الله غیرقابل قبول است و اسرائیل آن را از مرزهای خود دور خواهد ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید