بریتانیا و آلمان خواستار «آتش‌بس دائمی» در غزه شدند

سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه گذشته با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای رای داد که خواستار آتش‌بس در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا و آنالنا بربوک، همتای آلمانی او بر «نیاز فوری» برای دستیابی به «آتش بس دائمی» در غزه تاکید کردند.

این دو وزیر در مقاله مشترکی روز شنبه در روزنامه «ساندی تایمز» نوشتند که «تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان در این جنگ کشته شدند» و از اسرائیل خواستند که عملیات نظامی خود علیه حماس را به سرعت و همچنین «برای همیشه» پایان دهد.

در ادامه این مقاله آمده است: «ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا راه را برای یک آتش‌بس دائمی که منجر به صلح پایدار شود هموار کنیم.»

کامرون و بربوک همچنین در مقاله خود خاطرنشان کردند که آنها «باور ندارند که درخواست یک آتش‌بس کلی و فوری، به امید اینکه به نحوی دائمی شود، راهی رو به جلو باشد»، زیرا به باور آنها «چرایی اقدام اسرائیل برای دفاع از خود را زیر سوال می‌برد».

این دو وزیر افزودند: «حماس وحشیانه به اسرائیل حمله کرده و به پرتاب موشک برای کشتن شهروندان اسرائیلی هر روز ادامه می‌دهد. حماس باید سلاح‌های خود را زمین بگذارد.»

این در حالی است که الیور داودن، معاون نخست وزیر بریتانیا در مصاحبه‌ای روز یکشنبه با بی‌بی‌سی تصریح کرد دولت بریتانیا از اسرائیل خواسته تا «خویشتنداری» به خرج دهد.

دودن اظهار داشت: «اسرائیل با وضعیت بسیار دشواری مواجه است... اگر کسی به دشمنی که در زیر بیمارستان‌ها و در میان مردم غیرنظامی پنهان شده است حمله کند، باعث مرگ تعداد زیادی از غیرنظامیان می شود.»

او افزود: «آنچه ما به عنوان دولت بریتانیا می‌گوییم این است که اسرائیل باید خویشتن‌داری کند.»

گفتنی است مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه گذشته با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای رای داد که خواستار آتش‌بس در غزه شده بود، اما بریتانیا از رای‌گیری خودداری کرد.

از سوی دیگر، اسرائیل با فشار فزاینده‌ای از سوی متحدان خود در رابطه با جنگ در غزه مواجه است، زیرا ایالات متحده، حامی اصلی تل‌آویو، از آنچه به عنوان «بمباران بی رویه» توصیف کرد که منجر به خسارت‌های غیرنظامی می‌شود، انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید