اردوغان خطاب به بایدن بر «مسئولیت تاریخی» آمریکا برای توقف جنگ در غزه تاکید کرد

اردوغان تاکید کرد که لغو حمایت بی‌قید و شرط آمریکا از اسرائیل می‌تواند دست‌یابی به آتش‌بس در غزه را تسریع بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پنج‌شنبه 23 آذر، اعلام کرد که اردوغان طی یک تماس تلفنی به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که ایالات متحده برای تضمین آتش‌بس در غزه در سریع ترین زمان ممکن «مسئولیتی تاریخی» برعهده دارد.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه از اردوغان نقل کرد که هشدار داده تشدید و طولانی شدن تهاجم نظامی اسرائیل علیه نوار غزه ممکن است پیامدهایی منفی برای منطقه و جهان به‌دنبال خواهد داشت.

اردوغان بر اساس این بیانیه گفت: «ضرورت تضمین آتش‌بس دائمی در منطقه در اسرع وقت یک مسئولیت تاریخی بر عهده آمریکاست».

او در این باره افزود: «لغو حمایت بی‌قید و شرط آمریکا از اسرائیل می‌تواند آتش‌بس سریع را تضمین کند و فراخوان‌ها برای چنین اقدامی در روزهای اخیر در سطح جهانی و در ایالات متحده افزایش یافته است».

دفتر اردوغان در ادامه اعلام کرد که رهبران دو کشور همچنین درباره روند الحاق سوئد به ناتو و روابط ترکیه و آمریکا از جمله موضوع فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه بحث و گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در امور امنیت ملی، پنج‌شنبه 23 آذر، از گفت‌وگوی بایدن و اردوغان خبر داد، و گفت که روسای جمهوری دو کشور تلفنی در مورد درخواست سوئد برای پیوستن به سازمان آتلانتیک شمالی «ناتو» صحبت کردند.

سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود که این تماس به فروش هواپیماهای جنگنده F-16 مربوط می‌شود.

اسرائیل پس از عملیات غافلگیرانه حماس در 7 اکتبر که به کشته شدن 1200 نفر و گروگان گرفتن 240 گروگان انجامید، تهاجمی نظامی را علیه نوار غزه آغاز کرد، و از آن زمان تاکنون، نیروهای اسرائیلی نوار ساحلی غزه را به محاصره کامل خود درآورده و بخش بزرگی از زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی در این باریکه را ویران کردند.

مقامات بهداشتی فلسطین تایید کرده‌اند که نزدیک به 19000 غیرنظامی در حملات اسرائیل کشته شده‌اند و بیم آن می‌رود که هزاران نفر دیگر زیر آوارهای منازل خود مدفون باشند.

در حالی که تعداد مجروحان از 50 هزار نفر فراتر رفته است بر اثر حملات گسترده و کور اسرائیل تقریباً تمام 2.3 میلیون نفر ساکنان غزه چندین بار مجبور به ترک منازل خود و جابجایی شدند.

آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «UNRWA» گزارش داد که مردم گرسنه در حال متوقف کردن کامیون‌ها هستند، و فورا کمک‌های غذایی را مصرف می‌کنند.

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل این سازمان به خبرنگاران در ژنو گفت: «بیشتر افرادی که با آن‌ها ملاقات می‌کنیم برای یک روز، دو یا سه روز چیزی نخورده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید