توکیو و واشینگتن: آسپری تا اطلاع ثانوی پرواز نمی‌کند

کیهارا همچنین گفت که او و آستین درباره بحران کنونی در دریای سرخ و خلیج عدن در خاورمیانه تبادل نظر کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای دفاع ژاپن و آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کردند که پس از سقوط مرگبار یک «آسپری» در آب‌های جنوب غربی ژاپن، تصمیم گرفته‌اند تا مطمئن شدن از ایمنی این هواپیمای عمودپرواز، از به پرواز درآمدن آن جلوگیری کنند.

به گزارش «نیکی آسیا»، مینورو کیهارا، وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت که در اولین گفتگوی تلفنی پس از سقوط هواپیما با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، از وی درخواست کرده است تا ارتش آمریکا پرواز آسپری را تا زمانی که ایمنی این هواپیما تضمین نشود، از سر نگیرد.

یک آسپری ترابری نیروی هوایی ایالات متحده در 29 نوامبر در نزدیکی جزیره یاکوشیما در استان کاگوشیما در دریا سقوط کرد و هر هشت سرنشین آن کشته شدند. مدت کوتاهی پس از این حادثه، ژاپن پروازهای آسپری نیروی دفاعی خود را متوقف کرد و از آمریکا نیز خواست تا همین کار را بکند.

نیروهای مسلح ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کردند پس از اینکه متوجه شدند که سقوط آسپری ممکن است به دلیل نقص فنی بوده باشد، به طور موقت ناوگان هواپیماهای آسپری خود در سرتاسر جهان را زمین‌گیر کرده‌اند.

سقوط ماه پیش آسپری آمریکایی در غرب ژاپن نگرانی‌های ایمنی را در بین شهروندان ژاپنی افزایش داده است، و توکیو را نگران این کرده که مبادا کاهش حمایت مردمی روی همکاری‌های نظامی بین دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر همکاری نظامی توکیو و واشینگتن در اثر کاهش حمایت مردم ژاپن متزلزل شود، این می‌تواند بر بازدارندگی مشترک آنها در برابر تهدید فزاینده چین در جزایر دورافتاده جنوب غربی ژاپن تاثیر منفی بگذارد.

کیهارا همچنین گفت که او و آستین درباره بحران کنونی در دریای سرخ و خلیج عدن در خاورمیانه، و هدف قرار گرفته شدن مداوم کشتی‌های تجاری از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در ماه اکتبر، تبادل نظر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید