گفت وگوی بلینکن و السودانی درباره حمله به سفارت آمریکا در بغداد

وزیر خارجه آمریکا: این حملات توسط شبه‌نظامیان با حمایت ایران انجام می‌شود که به بهای تضعیف حاکمیت و استقلال عراق تمام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تکرار حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه، به‌رغم تهدیدهای آمریکا و واکنش محدود آن تا این لحظه، انتقادات و نارضایتی‌ها در حال افزایش است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه 22 آذر در تماسی با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، حمله به سفارت آمریکا در بغداد و همچنین سلسله حملات به کارکنان آمریکایی در عراق و سوریه طی هفته‌های اخیر را محکوم کرد.

بلینکن ضمن استقبال از موضع السودانی در محکوم‌کردن شدید حملات اخیر، این حملات را «اقدامات تروریستی» توصیف کرد و از تعهد دولت عراق برای اجرای تحقیقات و پاسخگوسازی عاملان آن نیز استقبال کرد.

او افزود که این حملات توسط شبه‌نظامیان با حمایت ایران انجام می‌شود که به بهای تضعیف حاکمیت و استقلال عراق تمام خواهد شد.

دو طرف متعهد شدند طی روزها و هفته‌های آینده در تماس تنگاتنگ باقی بماند.

هشدار مدیر «سیا»

طبق گزارش روز گذشته «آسوشیتدپرس»، ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، در سفر اخیر خود به منطقه به نسبت به «پیامدهای وخیم» عدم اقدام برای توقف این حملات، به السودانی هشدار داد.

السودانی هفته گذشته، پس از حمله بزرگی که اطراف سفارت آمریکا در بغداد را هدف قرار داد، بر پایبندی دولت خود به حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و همچنین کارکنان هیئت اعزامی ائتلاف بین‌المللی و تأسیسات آن تاکید کرده و متعهد شد که عوامل این حملات را تحت پیگرد قرار داده و دستگیر کند.

این در حالی است که کشورهای غربی و منطقه‌ای از گسترش دامنه منازعه جاری در منطقه؛ به‌ویژه با ورود حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن به خط درگیری‌های اسرائیل و حماس، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید