کاخ سفید: آمریکا از گزارش‌ها مبنی بر استفاده اسرائیل از فسفر سفید نگران است

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اواخر هفته جاری به اسرائیل سفر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه 20 آذر، به خبرنگاران در هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا، گفت که ایالات متحده نگران گزارش‌هایی مبنی بر استفاده اسرائیل از فسفر سفید است.

وی در این‌باره افزود که «واشینگتن به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع خواهد بود».

کربی خاطرنشان کرد که مهمات حاوی فسفر سفید دارای هدف نظامی مشروع است و با این وجود، در تمام مواردی که چنین مهماتی صادر می‌شود، ایالات متحده از همه کشورهای واردکننده چنین تسلیحاتی کاملاً انتظار دارد که از آن «برای این اهداف مشروع» و «بر اساس قوانین جنگ» استفاده شود.

این مقام آمریکایی با توضیح این‌که واشینگتن خواهان تشدید درگیری و گسترش دامنه جنگ در خاورمیانه نیست، گفت نمی‌خواهیم جبهه دومی ایجاد شود و شاهد تشدید و گسترش دامنه جنگ باشیم، لذا در قبال این گزارش‌ها [مبنی بر استفاده اسرائیل از فسفر سفید آمریکایی در لبنان] نگرانیم.

مجله آمریکایی «واشینگتن پست» پیشتر گزارش داده بود که اسرائیل در جریان حملات اکتبر گذشته به جنوب لبنان از مهمات فسفر سفید وارداتی از ایالات متحده استفاده کرده است.

واشینگتن پست، تاکید کرد که این گزارش بر اساس تجزیه و تحلیل قطعات مهمات و عکس‌هایی از صحنه حادثه توسط خبرنگاران این مجله انجام شده است.

در همین راستا، یک مقام آمریکایی و اسرائیلی یک‌شنبه 19 آذر، به مجله «تایمز اسرائیل» گفت که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اواخر هفته جاری به‌منظور هماهنگی‌ تلاش‌ها به اسرائیل سفر خواهد کرد.

این مقام آمریکایی در ادامه افزود: «سالیوان در جریان این سفر از مقامات اسرائیلی خواهد خواست که کمک‌های بشردوستانه به غزه را افزایش دهند.»

به گفته این مقام آمریکایی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نگرانی‌های کشورش را با تاکید بر لزوم پایبندی اسرائیل به قوانین جنگ، درباره ادامه کشتار غیرنظامیان در نوار غزه، مطرح خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید