مقامات آمریکایی و اسرائیلی درباره جدول زمانی پایان جنگ غزه رایزنی خواهند کرد

جیک سالیوان پنج‌شنبه آینده در سفر به اسرائیل با نتانیاهو درباره نقش ارتش اسرائیل در غزه پس از جنگ بحث و گفت‌وگو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ در نوار غزه وارد شصت و هفتمین روز خود شده است، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، سه‌شنبه21 آذر، تا;ید کرد که در مذاکرات آتی خود با مقامات اسرائیلی جدول زمانی پایان جنگ در غزه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده، همچنین گفت: «ما در حال حاضر از احتمال آتش‌بس در غزه اطلاعی نداریم، اما با عزم راسخ برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.»

سالیوان که روز پنج‌شنبه به اسرائیل سفر خواهد کرد، گفت که با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره نقش ارتش اسرائیل در غزه پس از جنگ بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

به امید برقراری آتش‌بس

دو مقام آمریکایی، سه‌شنبه، تاکید کردند که امیدهای دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به دستیابی به وقفه بشردوستانه دیگری در جنگ میان اسرائیل و حماس با هدف آزادی احتمالی تعداد بیشتری از گروگان‌ها در غزه، محدود شده است.

خبرگزاری «NBC» به نقل از یکی از این مقامات گزارش داد که تاکنون هیچ پیشرفتی در راستای دستیابی به وقفه بشردوستانه جدید و تبادل اسرا بین دو طرف متخاصم حاصل نشده است.
اما یک مقام دیگر در این‌باره گفت که ممکن است وضعیت در روزهای آینده میان اسرائیل و حماس «در صورت بازگشت همه طرف‌ها به مذاکرات جدی» تغییر کند.

نبود پیشنهاد جدید

از سوی دیگر، یکی از مقامات اسرائیلی شرکت‌کننده در مذاکرات فاش کرد که دو طرف از زمان فروپاشی آتش‌بس در اول دسامبر تاکنون هیچ پیشنهاد جدیدی برای وقفه بشردوستانه و آزادی گروگان‌های باقی‌مانده در غزه ارائه نکرده‌اند.

مجله «هاآرتس» اسرائیل به نقل از این مقام آگاه که نامش فاش نشده، گزارش داد که دو طرف درگیری با میانجی‌‌گران قطری برای گفت‌وگو در مورد امکان دستیابی به توافقی جدید ارتباط برقرار نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید