دولت محافظه‌کار لهستان پس از هشت سال از قدرت کنار رفت

در جایی که حزب قانون و عدالت در میان بخشی قابل توجه از جامعه لهستان محبوب بود، لیبرال‌های بسیاری نیز با آن مخالفت شدید داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان لهستان، دوشنبه به دولت نخست‌وزیر ماتئوش موراویکی رای عدم اعتماد داد، و بدین ترتیب به هشت سال محافظه‌کاری فزاینده حزب «قانون و عدالت»، که به تیره شدن روابط ورشو با اتحادیه اروپا انجامیده بود، پایان داد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، پارلمان لهستان دونالد تاسک، رهبر یک حزب میانه‌رو که از سال 2007 تا 2014 نخست‌وزیر لهستان بود، را پس از حدود یک دهه دومرتبه به نخست‌وزیری کشور انتخاب کرد. وی از سال 2014 تا 2019 در مقام ریاست شورای اروپا خدمت کرد، و ارتباطات قوی در بروکسل دارد.

به قدرت رسیدن تاسک تقریباً دو ماه پس از انتخاباتی رخ داد که ائتلافی از احزاب جناح چپ تا محافظه‌کار میانه‌رو برنده آن شدند. این احزاب به‌طور جداگانه در انتخابات شرکت کردند، اما قول دادند که تحت رهبری تاسک برای بازگرداندن استانداردهای دموکراتیک و بهبود روابط با متحدان اروپایی با هم همکاری کنند.

حزب قانون و عدالت که در سال 2015 روی کار آمد، نفوذ خود بر دادگاه‌ها و نهادهای قضایی را افزایش داد، به‌طوری که اتحادیه اروپا آن را متهم کرد که استقلال قضایی در لهستان را از بین می‌برد. این حزب همچنین رسانه‌های عمومی را که با پول مالیات‌دهندگان تامین می‌شوند، به بلندگوی حزبی تبدیل کرد.

در جایی که حزب قانون و عدالت در میان بخشی قابل توجه از جامعه لهستان محبوب بود، لیبرال‌های بسیاری نیز با آن مخالفت شدید داشتند، و روابط اتحادیه اروپا نیز عموما با آن تیره بود. این اختلافات باعث شد تا جمع کثیری در انتخابات اخیر علیه حزب مذکور رای دهند و بستر را برای برکناری آن فراهم کنند.

در نهایت پارلمان روز دوشنبه با 248 رای موافق در مقابل 201 رای مخالف، رقیب نخست وزیر موراویکی یعنی تاسک را به نخست‌وزیری انتخاب کرد، و به حکومت طولانی محافظه‌کاران در لهستان پایان داد.

به گفته آسوشیتدپرس، رهبری تاسک بر پنجمین عضو بزرگ اتحادیه اروپا از نظر جمعیت، نیروهای میانه‌رو و طرفداران اتحادیه اروپا را در زمانی که افراد شکاک به یورو، مانند خیرت ویلدرز در هلند، در حال قدرت گرفتن هستند، تقویت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید