روسیه گذرنامه سربازان ممنوع‌الخروج را ضبط می‌کند

سازمان‌های امنیتی روسیه برای اطمینان از عدم سفر به خارج توسط مقامات ارشد و مدیران شرکت‌های دولتی، گذرنامه‌های آنها را مصادره می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کرملین فرمانی دولتی ابلاغ کرده است که بر اساس آن شهروندان روسیه که ممنوع‌الخروج هستند، شامل سربازان وظیفه، باید ظرف پنج روز پس از استعلام، گذرنامه خود را به مقامات تحویل دهند. این حکم از روز دوشنبه اجرایی می‌شود.

به گزارش «رویترز»، طبق قانون روسیه، مقامات می‌توانند سربازان وظیفه، کارمندان سازمان‌های امنیتی فدرال، محکومان، یا افرادی که به اسرار دولتی یا اطلاعات با اهمیت ویژه دسترسی دارند، را ممنوع‌الخروج کنند.

پاسپورت عودت‌داده‌شده را مرجعی که آن را صادر کرده است، مانند وزارت کشور یا وزارت خارجه، در جای امن نگهداری می‌کند. پس از آنکه شرایط ممنوع‌الخروجی شهروند طبق مصوبه دولت برداشته شد، آن فرد می‌تواند با پر کردن تقاضانامه‌ای درخواست بازگشت پاسپورتش را کند.

در حکم دولتی آمده است: «افرادی که حق سفر آنها به طور موقت بر اساس خدمت وظیفه برای خدمات نظامی یا غیرنظامی جایگزین محدود شده است، علاوه بر تقاضانامه، باید کارت شناسایی نظامی همراه با مدرکی مبنی بر پایان خدمت ارائه کنند.»

«فایننشال تایمز» در ماه مارس به نقل از منابع ناشناس آگاه از موضوع گزارش داده بود که سازمان‌های امنیتی روسیه برای اطمینان از عدم سفر به خارج توسط مقامات ارشد و مدیران شرکت‌های دولتی، گذرنامه‌های آنها را مصادره می‌کنند.

از سوی دیگر، دولت بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که در حال ایجاد یک نهاد اجرایی برای افزایش قدرت خود به منظور تحت پیگرد قرار دادن شرکت‌هایی است که تحریم‌های علیه روسیه را دور می‌زنند.

«دفتر اجرای تحریم‌های تجاری» که قرار است اوایل سال آینده راه‌اندازی شود، مسئول اجرای داخلی تحریم‌های تجاری، بررسی تخلفات احتمالی، تنظیم مجازات، و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری خواهد بود.

لندن اعلام کرد که تاکنون تجارت کالاهای بریتانیا و روسیه به ارزش 20 میلیارد پوند تحریم شده است، و واردات از روسیه تا فوریه 2023 نسبت به سال قبل 94 درصد کاهش یافته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید