روسیه از «حماس» خواست اسرای به گروگان‌ گرفته شده در غزه را آزاد کند

معاون وزیر خارجه روسیه، روزهای یکشنبه و دوشنبه تماس‌هایی تلفنی را در خصوص آزادی گروگان‌ها با حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی انجام داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه، یکشنبه و دوشنبه طی تماس‌های تلفنی با حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی خواستار آزادی اسرای به گروگان‌ گرفته شده در نوار غزه شد.

این مسأله پس از یک سری ملاقات‌ها و ارتباطات میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، رهبران خاورمیانه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صورت گرفته است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «در این مذاکرات، مجموعه‌ای از مسائل مربوط به تشدید تنش‌ها میان فلسطین و اسرائیل با تمرکز بر وضعیت نظامی و انسانی موجود در نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه همچنین افزود که طرف روسی بر «مواضع اصولی خود در مورد لزوم توقف جنگ و حل فوری همه مشکلات انسانی پیش آمده از جمله آزادی گروگان‌ها تأکید کرد.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، یک‌شنبه 19 آذر، گفت: «غیرقابل قبول است که اسرائیل از حمله حماس در 7 اکتبر به عنوان توجیهی برای مجازات دسته جمعی مردم فلسطین استفاده کند. لافروف در ادامه خواستار نظارت بین‌المللی در غزه شد».

لاوروف با اشاره به این‌که حمله حماس به اسرائیل «بی جهت» رخ نداده است، افزود: «ما سال‌ها به اسرائیل گفته‌ایم که خطرناک‌ترین عامل در خاورمیانه، حل نشدن وضعیت کشور فلسطین است».

او همچنین تاکید کرد که مسکو به اعمال فشار سیاسی برای دستیابی به آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه، ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه، دوشنبه 20 آذر، در سخنرانی آنلاین در همایش دوحه گفت: «ما باید تمام تلاش خود را برای حفظ این فشار سیاسی به منظور دستیابی به آتش‌بس بشردوستانه انجام دهیم.»

وزیر خارجه روسیه معتقد است که «باید نظارت بین‌المللی میدانی بر نوار غزه وجود داشته باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید