لاوروف: حملات حماس مجازات فلسطینیان توسط اسرائیل را توجیه نمی‌کند

وزیر خارجه روسیه: باید نظارت بین‌المللی در غزه وجود داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه ضمن درخواست نظارت بین المللی در غزه، گفت: «غیرقابل قبول است که اسرائیل از حمله حماس در 7 اکتبر به عنوان توجیهی برای مجازات دسته‌ جمعی مردم فلسطین استفاده کند.»

لاوروف با تاکید بر اینکه حمله حماس به اسرائیل بی‌دلیل‌ اتفاق نیفتاد، افزود: «ما سال‌ها به اسرائیل گفته‌ایم که خطرناک‌ترین عامل در خاورمیانه، حل نشدن وضعیت کشور فلسطین است.»

لاوروف همچنین تاکید کرد که روسیه به اعمال فشار سیاسی برای دستیابی به آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه ادامه خواهد داد.

لاوروف در سخنرانی آنلاین در مجمع دوحه گفت: «ما باید هر کاری که در توان داریم برای حفظ این فشار سیاسی به منظور دستیابی به آتش‌بس بشردوستانه انجام دهیم.»

وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که «باید نظارت بین المللی در غزه بر روی زمین وجود داشته باشد.»

لاوروف با بیان اینکه «همیشه در دیپلماسی امید وجود دارد»، ادامه داد: «این همان کاری است که ما از ابتدای موج خشونت‌های کنونی تلاش کرده‌ایم انجام دهیم، همانطور که هر حمله تروریستی را محکوم می‌کنیم، حمله تروریستی به اسرائیل در 7 اکتبر را به شدت محکوم کردیم. اما استفاده از این رویداد را برای مجازات میلیون‌ها نفر از مردم فلسطین با بمباران بی‌رویه غیرنظامیان قابل قبول نمی‌دانیم.»

این در حالی است که دفتر مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از آمادگی روسیه برای کمک به کاهش تنش در غزه اطمینان داده است.

در این بیانیه به نقل از پوتین آمده است که پوتین به نتانیاهو گفته است: «طرف روسی آماده ارائه هرگونه کمک ممکن به منظور کاهش رنج غیرنظامیان و فرونشاندن درگیری است».

با ابن حال، به گفته دفتر نتانیاهو، او نسبت به رای مسکو در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش بس در جنگ در نوار غزه بود ابراز «نارضایتی» کرد.

نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت که روز یکشنبه با پوتین گفت‌وگو کرده و «نارضایتی خود را از مواضع بیان شده توسط نمایندگان روسیه علیه اسرائیل در سازمان ملل و دیگر مجامع ابراز کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید