آیا رئیس جمهوری آمریکا پایانی برای جنگ اسرائیل علیه نوار غزه تعیین کرده است؟

جان فاینر: اگر جنگ اکنون متوقف شود، حماس به تهدیدات خود ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«شبکه 12» اسرائیل گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تا آخر سال 2023، را به‌عنوان مهلت زمانی برای اسرائیل جهت پایان دادن به جنگ در غزه تعیین کرده است.

این گزارش «شبکه 12» اسرائیل، چند ساعت پس از آن اعلام شد که جان فاینر، دستیار امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرده بود که ایالات متحده مهلت خاصی برای اسرائیل جهت پایان دادن به جنگ با حماس در نوار غزه تعیین نکرده است و اگر جنگ اکنون متوقف شود، حماس به تهدید خود ادامه خواهد داد.

تعیین نکردن زمان پایان جنگ

دستیار امنیت ملی آمریکا، بعدازظهر پنج‌شنبه 16 آذر، در جریان همایش امنیتی آسپن در واشنگتن گفت: «ما مهلتی برای اسرائیل جهت پایان جنگ تعیین نکردیم، چرا که در واقع این نقش ما نیست و این جنگ اسرائیل است. این را می‌گوییم و تاثیرگذاریم. حتی اگر کنترل مطلقی بر وقایع میدانی در غزه نداشته باشیم.»

دو هدف اسرائیل در غزه

این مقام آمریکایی تاکید کرد که اسرائیل در غزه دو هدف را دنبال می‌کند: «اطمینان از این‌که حماس دیگر نمی‌تواند بر نوار غزه حکومت کند، و این‌که تهدیدی برای اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر که منجر به کشته شدن 1200 نفر و گروگان گرفتن 240 نفر شد، نداشته باشد».

جان فاینر در جریان همایش امنیتی آسپن، توضیح داد: راستش را بخواهید، «اگر جنگ امروز متوقف شود، «حماس» به تهدید خود ادامه می‌دهد، به همین دلیل است که ما هنوز از اسرائیل درخواست نکرده‌ایم که جنگ را متوقف یا آتش‌بس را برقرار کند.»

اهداف مشروع اسرائیل در جنوب نوار غزه

این مقام امنیت ملی ایالات متحده، همچنین افزود که بر اساس اطلاعات اسرائیل بسیاری از «اهداف نظامی مشروع» این کشور از جمله «بسیاری از رهبران حماس» در جنوب نوار غزه حضور دارند.

وی همچنین تصریح کرد که واشینگتن در این زمینه اطلاعاتی در دست ندارد که با ارزیابی‌های تل‌آویو متفاوت باشد.

حمله 7 اکتبر

اسرائیل عملیات نظامی خود در نوار غزه را در پاسخ به حمله غافلگیرانه حماس در 7 اکتبر آغاز کرد که به گفته اسرائیل به کشته شدن 1200 نفر و ربوده شدن 240 نفر دیگر و انتقال آن‌ها به باریکه منجر شد.

اسرائیل در تهاجم نظامی تلافی‌جویانه خود به نوار غزه که اهداف آن نابودی جنبش حماس و آزادی گروگان‌ها اعلام شده، بیش از دو ماه است که علاوه بر محاصره این باریکه آن را تحت شدیدترین بمباران هوایی و یورش زمینی خود قرار داده است.

وزارت بهداشت فلسطین شامگاه جمعه هفدهم آذر شمار قربانیان بمباران اسرائیل بر نوار غزه از آغاز جنگ در هفتم اکتبر تاکنون را 17,487 کشته اعلام کرد که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن دهها هزار غیرنظامی فلسطینی در تهاجم اسرائیل به نوار غزه زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید