مایک پنس در محاکمه ترامپ در جورجیا شهادت می‌دهد

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که پنس قویاً در نظر داشت تا در 6 ژانویه 2021 از روند صدور گواهینامه کالج انتخاباتی جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، دونالد ترامپ، قرار است در محاکمه ترامپ به اتهام تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 در ایالت جورجیا شهادت دهد.

«سی‌ان‌ان» با استناد به منابع ناشناس آگاه به موضوع، چهارشنبه گزارش داد که نام پنس در فهرست شاهدان ارائه‌شده توسط دادستانی شهرستان فولتون، جایی که ترامپ با 13 اتهام تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات روبروست، موجود است.

ناظران بر این باورند که پنس می‌تواند به عنوان یکی از معدود متحدان جمهوری‌خواه رئیس‌جمهوری پیشین که ادعاهای ترامپ درباره تقلب گسترده در انتخاب را قویا رد کرده است، به یک شاهد کلیدی در روند محاکمه تبدیل شود.

سی‌ان‌ان اظهارات پنس در جریان کنفرانس ملی قانونگذاران ایالتی در ماه اوت، پس از متهم شدن ترامپ در جورجیا و قبل از تعلیق کارزار انتخاباتی پنس برای نامزدی ریاست جمهوری سال آینده را نقل کرد.

پنس گفته بود: «به‌رغم آنچه رئیس‌جمهوری پیشین و متحدانش بیش از دو سال و نیم است که دارند می‌گویند و همچنان اصرار می‌کنند، انتخابات جورجیا دزدیده نشد، و من حق نداشتم انتخابات 6 ژانویه را لغو کنم.»

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که پنس قویاً در نظر داشت تا در 6 ژانویه 2021 از روند صدور گواهینامه کالج انتخاباتی جلوگیری کند تا به ترامپ، که در یادداشت‌های آن زمان پنس از او به عنوان «دوست» یاد شده است، «آسیب» نزند. پنس در نهایت به توصیه‌های حقوقی گوش کرد و گواهینامه را صادر کرد.

در مقابل، ترامپ حامیان خود را به کاپیتول فرستاد تا از انتقال قدرت جلوگیری کنند. طی حمله طرفداران ترامپ به کنگره نه نفر کشته شدند. اوباش در حالی که یک چوبه دار موقت در بیرون کنگره نصب می‌کردند، شعار می‌دادند که پنس باید به دار آویخته شود.

بر اساس شهادت شاهدان در تحقیقات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا درباره واقعه 6 ژانویه، ترامپ گفته بود که پنس «حقش است» که به دار آویخته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید