مقام سابق آمریکایی: دولت بایدن با ضعف با ایران تعامل می‌کند

جیک سالیوان: حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با پشتیبانی ایران صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا طی اظهاراتی گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده با ضعف با ایران تعامل می‌کند.

جان بولتون شامگاه دوشنبه 13 آذر در گفت‌وگویی با شبکه «العربیه» افزود که حوثی‌ها حملات علیه کشتیرانی در دریای سرخ را به نمایندگی از ایران انجام می‌دهند.

مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا گفت که ایران از پذیرش مسئولیت پشتیبانی خود از حوثی‌ها در حملات به کشتیرانی در دریای سرخ شانه خالی می‌کند.

کاخ سفید پیش‌تر دوشنبه اعلام کرد که حمله به سه کشتی در دریای سرخ در ابتدای هفته جاری تهدیدی علیه صلح و ثبات بین‌المللی به‌شمار می‌رود.

در همین راستا جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید شامگاه دوشنبه گفت که ایالات متحده با متحدان و شرکا درباره اقدامات‌‌ خود برای مقابله با حملات حوثی‌ها به دریانوردی بین‌المللی رایزنی می‌کند.

سالیوان همچنین افزود که حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با پشتیبانی ایران صورت می‌گیرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:«هر چند حوثی‌ها خود در یمن دست به چنین حملاتی زده‌اند اما واشینگتن بر اساس شواهدی که در دست دارد معتقد است که این حملات با پشتیبانی کامل از سوی ایران انجام می‌شود».

حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی طی حملاتی که به گفته این گروه در حمایت از فلسطینی‌ها در میانه جنگ بین اسرائیل و جنبش حماس انجام می‌شود، چندین کشتی را در جنوب دریای سرخ هدف گرفتند.

ارتش آمریکا یکشنبه اعلام کرد که 3 کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ هدف حملات حوثی‌ها قرار گرفته‌اند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» گزارش داد که یک ناوشکن آمریکایی در پی پرتاب شدن چندین موشک و پهپاد توسط حوثی‌ها از خاک یمن، پیام درخواست کمک دریافت کرده و در پاسخ به آن اقدام کرده است.

از سویی حوثی‌ها اعلام کردند که دو کشتی اسرائیلی را هدف گرفته‌اند. اما ارتش اسرائیل اعلام کرد که این کشتی‌ها ارتباطی با اسرائیل ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید