سفیر سابق آمریکا در بولیوی به جاسوسی برای كوبا متهم شد

دولت آمریکا روچا را متهم کرده که مخفیانه هوادار هاوانا بوده و از عملیات جمع‌آوری اطلاعات مخفی کوبا از سال 1981 حمایت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری ایالات متحده، در پدیده‌ای که آن را «یکی از طولانی‌ترین و بلندمرتبه‌ترین عملیات نفوذ در دولت آمریکا توسط یک جاسوس خارجی» توصیف کرد، سفیر پیشین آمریکا در بولیوی را به جاسوسی برای کوبا به مدت بیش از 40 سال متهم کرد.

به گزارش «رویترز»، وزارت دادگستری روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ویکتور مانوئل روچا، که از سال 2000 تا 2002 به عنوان سفیر ایالات متحده در بولیوی خدمت کرد، را به ارتکاب چندین جنایت فدرال، شامل فعالیت به عنوان یک مأمور خارجی غیرقانونی، و استفاده کلاهبردارانه از یک گذرنامه جعلی، متهم کرده است.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا در این بیانیه گفت: «ما ویکتور مانوئل روچا را متهم می‌کنیم که بیش از 40 سال به عنوان مامور دولت کوبا عمل کرده است، و در دولت آمریکا مقاماتی به دست آورده که به او امکان دسترسی به اطلاعات غیرعمومی و توانایی تأثیرگذاری بر سیاست خارجی ایالات متحده را می‌دهد.»

روچا از سال 1981 تا 2002 برای وزارت خارجه آمریکا کار کرد. وی از سال 1994 تا 1995 عضو شورای امنیت ملی کاخ سفید بود، و از سال 2006 تا 2012 به عنوان مشاور فرمانده فرماندهی جنوبی ارتش آمریكا فعالیت كرد.

روچای 73 ساله که اخیرا دستگیر شده است، روز دوشنبه در یک دادگاه فدرال در میامی ظاهر شد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت كه قادر به ارائه جزئیات درباره موضوع اجرای قانون درباره روچا نیست.

به گفته رویترز، در یک سند دادگاه که در منطقه جنوبی فلوریدا ثبت شده است، دولت ایالات متحده روچا را متهم کرده که مخفیانه هوادار هاوانا بوده و از عملیات جمع‌آوری اطلاعات مخفی کوبا از آمریکا از سال 1981 حمایت کرده است.

روچا را یک مامور مخفی پلیس فدرال آمریکا «اِف‌بی‌ای» گیر انداخت که طی یک سری جلسات در سال‌های 2022 و 2023، در حالی که خود را نماینده مخفی رئیس سازمان امنیت کوبا جا زده بود، روچا را مجبور کرد تا جاسوسی خود برای هاوانا را آشکار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید