جسد پنج سرنشین هواپیمای ساقط شده آمریکایی در ژاپن پیدا شد

ژاپن میزبان بزرگترین نیروی نظامی آمریکایی در خارج از مرزهای ایالات متحده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«پنتاگون» روز دوشنبه اعلام کرد که تیم‌های غواصی آمریکایی و ژاپنی جسد پنج سرنشین هواپیمای باری «آزپری» نیروی هوایی آمریکا که هفته پیش در غرب ژاپن سقوط کرد را پیدا کرده‌اند.

به گزارش «رویترز»، این هواپیمای عمودپرواز با هشت سرنشین روز چهارشنبه در جریان یک پرواز تمرینی در سواحل جزیره یاکوشیما در حدود 1040 کیلومتری جنوب غربی توکیو در دریا سقوط کرد.

تا پیش از این جستجوگران موفق شده بودند یک جسد را پیدا کنند. جسد دو سرنشین دیگر هنوز یافت نشده است. سخنگوی پنتاگون گفته است یک تلاش ترکیبی برای بازیابی بقایای تمام سرنشینان از لاشه هواپیما در جریان است.

پس از این سانحه، واحد نظامی ایالات متحده که هواپیمای آزپری متعلق به آن بود، عملیات‌های پروازی خود را معلق کرد. اما ارتش آمریكا گفته است كه هواپیماهای دیگر پس از انجام تست‌های ایمنی به پرواز ادامه خواهند داد.

توکیو از ادامه پرواز این هواپیماها ابراز نگرانی کرده است. استقرار این هواپیما در ژاپن بحث‌برانگیز بوده است، و منتقدان حضور نظامی ایالات متحده در جزایر جنوب غربی ژاپن می‌گویند که آزپری مستعد تصادف است.

به گزارش رسانه‌های ژاپنی، سقوط این هواپیمای عمودپرواز نگرانی‌های ایمنی را در بین شهروندان ژاپنی افزایش داده است، و توکیو را نگران این کرده که مبادا کاهش حمایت مردمی روی همکاری‌های نظامی بین دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر همکاری نظامی توکیو و واشینگتن در اثر کاهش حمایت مردم ژاپن متزلزل شود، این می‌تواند بر بازدارندگی مشترک آنها در برابر تهدید فزاینده چین در جزایر دورافتاده جنوب غربی ژاپن تاثیر منفی بگذارد.

هیروکازو ماتسونو، سخنگوی ارشد دولت ژاپن، ابراز نگرانی کرده است که واشینگتن بدون ارائه توضیحات کافی درباره ایمنی آزپری با وجود درخواست‌های مکرر توکیو، کماکان به استفاده از این هواپیمای باری عمودپرواز ادامه می‌دهد.

ژاپن که پس از پایان جنگ جهانی دوم سیاستی صلح‌جویانه را دنبال کرده است، میزبان بزرگترین نیروی نظامی آمریکایی در خارج از مرزهای ایالات متحده است. شهرها و جزایر مختلف ژاپن میزبان تنها گروه ضربت ناوهای هواپیمابر آمریکایی، مرکز هوایی آسیایی، اسکادران جنگنده، و یک واحد تفنگداران دریایی ایالات متحده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید