کاخ سفید «حماس» را مسئول پایان وقفه بشردوستانه دانست

بنا به اعلام ارتش اسرائیل هنوز دست‌کم 137 گروگان اسرائیلی در بند حماس هستند که برای آزادسازی آنها تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بمباران شدید اسرائیل علیه نوار غزه در حالی از جمعه گذشته و پس از یک هفته وقفه بشردوستانه از سر گرفته شده است که ایالات متحده آمریکا دوشنبه 13 آذر جنبش «حماس» را مسئول تمدید نشدن آتش‌بس موقت معرفی کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، حماس را به دلیل امتناع از آزادی گروگان‌ها مقصر دانست.

بمباران بی‌سابقه غزه

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، بعد از ظهر یک‌شنبه 12 آذر، در مصاحبه تلویزیونی با «فاکس نیوز» گفت که حماس عامل پایان وقفه بشردوستانه است، او در ادامه افزود که حماس از گنجاندن زنان و کودکان اضافی در چارچوب توافق تبادل گروگان‌ها خودداری کرده است.

کربی در ادامه اظهارات خود بیان کرد: «اسرائیل و آمریکا به خوبی می‌دانند که این گروه فلسطینی این افراد را به گروگان گرفته، اما با این وجود، حاضر به آزادی آنها نیست».

9 گروگان آمریکایی

کربی همچنین تصریح کرد: «امیدوارم بتوانیم پرونده وقفه بشردوستانه را به مسیر درست برگردانیم.»

این اظهارات کربی احتمالا نشان دهنده ادامه تلاش‌ها برای از سرگیری آتش‌بس وقت است، اگرچه عملیات‌های نظامی اسرائیل در روز دوشنبه در غزه نشانگر این امر نیست.

کربی، در مورد اسرای آمریکایی، توضیح داد که دولت ایالات متحده معتقد است که بین 8 یا 9 آمریکایی هنوز در غزه توسط حماس نگهداری می‌شوند، از جمله یک زن که وضعیت و محل نگهداری او مشخص نیست.

جان کربی، پیشتر اشاره کرده بود که کشورش در تلاش است تا طرف‌های درگیر در وقفه بشردوستانه و بحث تبادل اسرا را به میز مذاکره بازگرداند.

وقفه بشردوستانه، جمعه گذشته پس از آن که اسرائیل خواستار تحویل همه زنان و کودکان بازداشت شده در باریکه تحت محاصره غزه شده بود، تمدید نشد. با این وجود حماس به میانجی‌گران مصری و قطری اطلاع داد که می‌تواند تنها مردان مسن را آزاد کند.

حماس همچنین در آن زمان تصریح کرده بود که تعدادی از زنانی که اسرائیل آنها را در لیست مبادلاتی گنجانده بود، نزد یک گروه فلسطینی دیگر هستند.

این در حالی است که طرف اسرائیلی از پذیرفتن پیشنهاد حماس امتناع کرده و بر آزادی تمامی اسرا از جمله زنان و کودکان اصرار داشت، که به‌دنبال آن اسرائیل آغاز مجدد جنگ در نوار غزه و گسترش تهاجم خود به شمال و جنوب را اعلام کرد.

بنا به اعلام ارتش اسرائیل هنوز دست‌کم 137 گروگان اسرائیلی در بند حماس هستند که آزادی همه آنها و نابودی حماس به عنوان اهداف اصلی جنگ علیه غزه اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید