نگرانی‌ ژاپن از احتمال کاهش حمایت مردمی از همکاری نظامی با آمریکا

هواپیمایی که ماه پیش سقوط کرد، یکی از شش آزپری مخصوص حمل نقل نظامی بود که در پایگاه هوایی یوکوتا در حومه غربی توکیو مستقر بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سقوط یک هواپیمای عمودپرواز «آزپری» نیروهای نظامی ایالات متحده مستقر در ژاپن که اواخر ماه گذشته روی داد و منجر به کشته شدن حداقل یک نفر شد، نگرانی‌های ایمنی را در بین شهروندان ژاپنی افزایش داده است، و توکیو را نگران این کرده که مبادا کاهش حمایت مردمی روی همکاری‌های نظامی بین دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش «ژاپن امروز»، مقامات ژاپنی گفته‌اند که نگران عملکرد ایمنی هواپیماهای عمودپرواز آمریکایی مستقر در ژاپن هستند، و از واشینگتن خواسته‌اند تا زمانی که وضعیت ایمنی این هواپیماها مشخص شود، از به پرواز درآوردن آنها خودداری کند.

کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر همکاری نظامی توکیو و واشینگتن در اثر کاهش حمایت مردم ژاپن متزلزل شود، این می‌تواند بر بازدارندگی مشترک آنها در برابر تهدید فزاینده چین در جزایر دورافتاده جنوب غربی ژاپن تاثیر منفی بگذارد.

هواپیمایی که ماه پیش سقوط کرد، یکی از شش آزپری مخصوص حمل نقل نظامی بود که در پایگاه هوایی یوکوتا در حومه غربی توکیو مستقر بودند. این هواپیمای باری عصر چهارشنبه پیش حوالی جزیره یاکوشیما در استان کاگوشیما در جنوب غربی ژاپن از صفحه رادار محو شد.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که آزپری در حال انجام «آموزش‌های معمول» بود، هشت سرنشین داشت، و علت سقوط آن هنوز معلوم نشده است. گارد ساحلی ژاپن در همان روز کشته شدن یکی از سرنشینان را تأیید کرد، و گفت سرنوشت باقی سرنشینان هنوز نامعلوم است.

در پی این سانحه، توکیو از واشینگتن خواست تا پرواز آزپری را به عملیات جستجو و نجات محدود کرده و باقی را به حالت تعلیق درآورد تا زمانی که ایمنی این هواپیما تأیید شود. نیروی دفاعی ژاپن آزپری‌های خود را نیز معلق کرده است.

هیروکازو ماتسونو، سخنگوی ارشد دولت ژاپن، ابراز نگرانی کرده است که واشینگتن بدون ارائه توضیحات کافی درباره ایمنی آزپری با وجود درخواست‌های مکرر توکیو، کماکان به استفاده از این هواپیمای باری عمودپرواز ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید