رئیس جمهوری گینه بیسائو در پی تبانی برای کودتا پارلمان این کشور را منحل کرد

گینه بیسائو در فوریه 2022 نیز شاهد وقوع کودتایی نافرجام با هدف سرنگونی رئیس جمهوری بود که به‌دنبال آن امبالو پارلمان را منحل و نمایندگان را به فساد متهم کرده و تحت پیگرد قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش‌های رسانه‌ای اومارو سیسکو امبالو، رئیس جمهوری گینه بیسائو در واکنش به رویدادهای سه روز اخیر کشورش که آن را تلاش و تبانی طرف‌های سیاسی و نظامی برای کودتا علیه دولت خود خوانده، دوشنبه 13 آذر طی فرمانی دستور داده تا پارلمان این کشور منحل شود.

در متن فرمان صادره از سوی رئیس جمهوری گینه بیسائو آمده است که «تاریخ برگزاری انتخابات آتی مجلس نمایندگان در زمان مناسب و با رعایت احکام قانون اساسی تعیین خواهد شد.»

امبالو، تصمیم خود مبنی بر انحلال پارلمان را با بیان این‌که «تبانی» بین گارد ملی و «برخی از منافع سیاسی در داخل دستگاه دولتی» صورت گرفته است، توجیه کرد و در این‌باره گفت:«پس از این کودتا به رهبری گارد ملی و با وجود شواهد قوی مبنی بر تبانی سیاسی، عملکرد عادی نهادهای جمهوری ناممکن شده است.»

رئیس جمهوری گینه بیسائو در ادامه گفت که این «واقعیت نشانگر وجود یک بحران سیاسی بزرگ در کشور است».

درگیری‌ها بین دو جناح ارتش در گینه بیسائو شامگاه پنج‌شنبه رخ داد و در روز جمعه نیز به‌دنبال آزادی یک وزیر مخالف بازداشت‌ شده به اتهام فساد، توسط سربازان گارد ملی، ادامه یافت.

جامعه اقتصادی غرب آفریقا موسوم به «اکوواس» طی بیانیه‌ای که شنبه 11 آذر، منتشر کرد، اقدامات خشونت‌آمیز و تمام تلاش‌ها را با هدف برهم زدن نظم و حاکمیت قانون اساسی در گینه بیسائو محکوم کرد و خواستار «دستگیری و تعقیب عاملان چنین رویدادهایی» شد.

جامعه کشورهای عضو بلوک اقتصادی «اکوواس» همچنین همبستگی کامل خود را با مردم و حاکمیت قانون اساسی در گینه بیسائو ابراز کردند.

سازمان ملل متحد، جمعه، خواستار احترام به نظم و حاکمیت قانون در کشور گینه بیسائو شد و از نیروهای امنیتی و ارتش خواست که «از هرگونه مداخله در سیاست ملی خودداری کنند.»

همانند سایر کشورهای کودتاخیز منطقه ساحل غرب آفریقا وقایع کودتا و ناآرامی در گینه بیسائو از زمان استقلال این کشور از پرتغال در سال 1974 رایج است، و از آن زمان تاکنون این کشور شاهد وقوع چهار کودتای نظامی بود که آخرین آن در سال 2012 رخ داد.

گینه بیسائو در فوریه 2022 نیز شاهد وقوع کودتایی نافرجام با هدف سرنگونی رئیس جمهوری بود که به‌دنبال آن امبالو پارلمان را منحل و نمایندگان را به فساد متهم کرده و تحت پیگرد قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید