دیلی میل: بریتانیا سیاست بازگرداندن مخفیانه کودکان داعشی به کشور را دنبال می‌کند

بریتانیا آخرین کشور غربی است که از بازگرداندن خانواده‌هایی که به داعش پیوسته بودند، خودداری کرد و فقط برای تعداد کمی از کودکان بدون همراه، استثنا قائل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیایی‌هایی که به سازمان تروریستی «داعش» وابسته بوده و سال‌ها پیش به مناطق حضور آن کوچ کردند، همچنان مشکل بزرگی را برای کشورشان ایجاد می‌کنند.

اگرچه لندن از بازگشت آنها جلوگیری کرد، اما ظاهراً فرزندان زنان بریتانیایی وابسته به داعش، به کشور بازگردانده شده و برای فرزندخواندگی ارائه می‌شوند.

به گزارش «دیلی میل»، گفته می‌شود که دست‌کم 10 کودک از اردوگاه‌های محل حضور خانوادگان داعشی‌ها در سوریه درحالی به کشورشان بازگردانده شدند که زیر سن قانونی بوده و از خانوادهایشان جدا شده بودند.

بر اساس این گزارش، در میان آنها دو برادر بودند که گمان می‌رود مادر بریتانیایی آنها در سال 2019 در شمال شرق سوریه کشته شده است. پدر غیر بریتانیایی نیز دستگیر و در حال حاضر در بازداشتگاه پیکارجویان خارجی به‌سر می‌برد.

«دیلی میل» افزود که خواهر و برادرهای متولد سوریه، سال گذشته به وطن خود بازگردانده و با وجود تمایل جمعی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مقیم خارج برای سرپرستی آنها، اکنون با امدادگران در جنوب شرق کشور زندگی می‌کنند و قرار است به فرزندی پذیرفته شوند.

به گفته فعالان، این پیشنهاد توسط مقامات محلی مسئول کودکان در بریتانیا رد شد.

مشخص شد که آنها پس از فروپاشی داعش، ابتدا به همراه سایر بستگان خود به بازداشتگاه الهول در شمال شرق سوریه و سپس به پرورشگاه منتقل شدند.

حضور ده‌ها کودک در اردوگاه‌ها

این کودکان معمولاً در بیرون چادرهای خود در اردوگاه الهول جمع می‌شوند که محل زندگی خانواده‌های اعضای «داعش» در استان حسکه سوریه است.

به گفته سازمان‌های خیریه، 7 کودک بی‌سرپرست دیگر به بریتانیا بازگردانده شدند که آخرین آنها در اکتبر گذشته به همراه مادرش منتقل شد.

بر اساس برآوردها، دست‌کم 38 کودک مرتبط با بریتانیا به همراه 21 زن در اردوگاه‌های سوریه باقی ماندند.

بریتانیا آخرین کشور غربی است که از بازگرداندن خانواده‌هایی که به داعش پیوسته بودند، خودداری کرد و فقط برای تعداد کمی از کودکان بدون همراه، استثنا قائل شد.

از سویی آمریکا مدعی است که بازگشت آنها به کشور، «تنها راه حل دائمی» است.

این در حالی است که درخواست‌های فزاینده از دولت بریتانیا برای تغییر این رویکرد، درحال افزایش است؛ چرا که این نگرانی وجود دارد که حضور کودکان بلاتکلیف در سوریه، آنها را در معرض خطر افراط‌گرایی قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید