استقرار زرادخانه موشکی آمریکا در منطقه آسیا-اقیانوسیه برای اولین بار پس از جنگ سرد

در دورانی که آمریکا به «پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌بُرد» متعهد بود، چین زرادخانه موشک‌های میان‌برد خود را گسترش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش ایالات متحده قصد دارد به منظور تقویت بازدارندگی در برابر چین، برای اولین بار پس از پایان «جنگ سرد» در اواخر قرن بیستم، اولین زرادخانه موشکی خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه را تا سال 2024 مستقر كند.

راب فیلیپس، سخنگوی ارتش آمریكا در منطقه اقیانوس آرام، در این باره به روزنامه «نیکی آسیا» توضیح داده است. به گفته وی، این زرادخانه قرار است شامل «موشک استاندارد -6» (SM-6) و موشک کروز «تاماهاک» باشد، که بُردشان بین 500 تا 2700 کیلومتر است.

این استقرار موشکی پس از آن صورت می‌گیرد که «پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌بُرد» موسوم به «آی‌اِن‌اِف» در سال 2019 منقضی شد. این پیمان که آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی آن را در سال 1987 امضا کردند، کشورها را از توسعه و مالکیت موشک‌های زمینی با برد بین 500 تا 5500 کیلومتر منع می‌کرد.

در دورانی که آمریکا به آی‌اِن‌اِف متعهد بود، چین زرادخانه موشک‌های میان‌برد خود را گسترش داد. براساس گزارش سالانه «پنتاگون» درباره توانایی‌های نظامی چین، ارزیابی‌ها بر این است که پکن هم‌اینک دارای 1500 موشک با برد 1000 تا 5500 کیلومتر است.

کارشناسان به نیکی آسیا گفته‌اند که ارتش آمریكا واحدهای موشکی میان‌برد را در درجه اول به قلمرو اقیانوسی ایالات متحده در گوام ارسال خواهد کرد تا بتواند در صورت بروز یک وضعیت اضطراری احتمالی آنها را در اختیار متحدان آسیایی واشینگتن قرار دهد.

واکنش به بحران احتمالی در تنگه تایوان یا دریای چین جنوبی به موشک‌هایی نیاز دارد که بتوانند بر فراز این دریاها به سرزمین اصلی چین برسند. این بدین معنی است که موشک‌های میان‌برد آمریکا در نهایت در اطراف «زنجیره جزیره‌ای اول»، کشیده‌شده از جزایر اوکیناوای ژاپن تا تایوان و فیلیپین، مستقر خواهند شد.

به گفته نیکی آسیا، در حال حاضر ژاپن و فیلیپین به دلیل ترس از تبدیل شدن به «هدف فوری» چین در صورت بروز بحران، تمایلی به میزبانی از موشک‌های آمریکایی ندارند. کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، گفته است که واشینگتن هیچ برنامه‌ای برای استقرار موشک‌های جدید در ژاپن ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید