کی‌یف: روسیه با اعدام اسرای اوکراینی مرتکب «جنایت جنگی» شده است

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که دفترش، بسیاری از موارد نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی علیه اسیران جنگی را ثبت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کی‌یف، شنبه 12 آذر، روسیه را به ارتکاب «جنایت جنگی» از طریق اعدام سربازان اوکراینی که تمایل خود را برای تسلیم اعلام کرده بودند، متهم کرد.

پیشتر یک ویدیوی کوتاه منتشرشده در «تلگرام» نشان داد که دو مرد از پناهگاهی خارج شده و یکی از آنها دست‌هایش را بالای سرش گذاشته و سپس خود را در کنار گروه دیگری از سربازان، روی زمین می‌اندازند.

به دنبال این صحنه، ظاهرا تیراندازی رخ داد و ویدئو به شکلی ناگهانی قطع شد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، این کلیپ بدون تاریخ در شبکه‌های اجتماعی در نزدیکی شهر آودیوکا در شرق اوکراین فیلمبرداری شد که هم‌اکنون، کانون درگیری‌های سنگین میان دو طرف است.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه، نتوانست درستی این ویدئو را تائید کند.

جنایت جنگی

از سویی دیمیترو لوبینتس، مسئول حقوق بشر اوکراین، محتوای این ویدئو را محکوم و آن را «جنایت جنگی» توصیف کرد.

لوبینتس در «تلگرام» نوشت: «امروز کلیپی از اعدام سربازان تسلیم‌شده اوکراینی به عنوان اسیر، توسط سربازان روسی در اینترنت منتشر شد که موردی جدید از موارد نقض کنوانسیون ژنو و عدم رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.»

به گفته او «طرف روسی با این کار بار دیگر چهره تروریستی خود را نمایان کرد.»

لوبینتس خاطرنشان کرد که سربازان اوکراینی، خلع سلاح‌شده و دست‌هایشان را به علامت تسلیم، بالا گرفته بودند و هیچ تهدیدی ایجاد نمی‌کردند و طرف روسی باید آنها را دستگیر و اسیر جنگی در نظر می‌گرفت.

موارد دیگر

یک کلیپ ویدیویی دیگر نیز در مارس در اینترنت پخش شد که نشان می‌داد یک سرباز اوکراینی پس از سردادن شعار «افتخار بر اوکراین»، به ضرب گلوله کشته می‌شود.

همزمان فولکر تورک، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد در این رابطه اعلام کرد که دفترش، بسیاری از موارد نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی علیه اسیران جنگی را ثبت کرده است.

به گزارش سازمان ملل، این موارد، اعدام‌های متعدد بدون محاکمه و حملات نیروهای روسی و شبه‌نظامیان وابسته به آن مانند «واگنر» به غیرنظامیان را شامل می‌شود و 621 مورد ناپدیدشدن اجباری و بازداشت خودسرانه نیز از جمله این موارد هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید