مکرون: حق اسرائیل در دفاع از خود حملات آن به غیرنظامیان را توجیه نمی‌کند

امانوئل مکرون: در قطر برقراری وقفه بشردوستانه جدیدی در جنگ غزه را بررسی خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری فرانسه به نقل از مکرون در یک کنفرانس مطبوعاتی در دبی، جایی که در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل شرکت می‌کند، گفت: «من به قطر می روم تا برای از سرگیری وقفه بشردوستانه جدید در غزه رایزنی کنم.»

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، شنبه 11 آذر به اسرائیل هشدار داد که هدف اعلام شده این کشور برای «از بین بردن کامل» حماس می‌تواند به جنگی «ده ساله» منجر شود.

رئیس جمهوری فرانسه، همچنین گفت که برای رایزنی درباره از سرگیری وقفه بشردوستانه جدیدی میان اسرائیل و حماس که ممکن است به آتش‌بس دائمی منجر شود به قطر خواهد رفت.

مکرون، همچنین خواستار «تلاش‌های مضاعف برای دستیابی به آتش‌بس دائمی در نوار غزه شد که پس از عدم تمدید وقفه بشردوستانه اخیر میان اسرائیل و حماس مجددا در معرض بمباران شدید اسرائیل قرار گرفته است.»

خبرگزاری فرانسه از سخنان مکرون طی یک کنفرانس مطبوعاتی در دبی، محل کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل (COP28 UAE)، نقل کرد که گفته: «بسیار واضح است که از سرگیری درگیری‌ها در نوار غزه مایه نگرانی بسیار و کانون بحث‌های بسیاری شده است».

مکرون همچنین تصریح کرد که «حق اسرائیل برای دفاع از خود به آن حق حمله به غیرنظامیان را نمی‌دهد.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت:«این تشدید تنش‌ها مستلزم تلاش مضاعف برای دستیابی به آتش‌بس دائمی، آزادی همه گروگان‌های در دست حماس، ارسال کمک‌های بشردوستانه فوری به مردم غزه و اطمینان یافتن اسرائیل از بازیابی امنیت خود است.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه امیدوار بود که بتواند در پویایی وقفه بشردوستانه حاصل از توافق تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل بتواند مواضع کشورش را ترویج داده و به ترسیم چشم‌انداز غزه پس از جنگ بپردازد، اما حضور او در کنفرانس تغییرات اقلیمیی سازمان ملل در دبی با عدم تمدید آتش‌بس موقت و ازسرگیری جنگ در غزه همزمان شده است.

پایان وقفه بشردوستانه‌ای که با میانجی‌گری قطر و با حمایت مصر و آمریکا به دست آمده و امکان آزادی گروگان‌های حماس را فراهم کرده بود، تلاش‌های رئیس جمهوری فرانسه را در سفری دشوار برای یافتن راهکارهای تأثیرگذار بر این بحران بزرگ بین‌المللی سخت‌تر کرده است.

مکرون، جمعه 10 آذر، در حاشیه کنفرانس تغییرات اقلیمی با تعدادی از رهبران کشورها دیدار کرد.

مکرون در دیدار با همتای اسرائیلی خود، اسحاق هرتزوگ، خواستار ازسرگیری وقفه بشردوستانه در اسرع وقت شد به این امید که این امر به آتش‌بس دائمی منجر شود.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، جمعه، طی اظهارات گفت:«ما خواستار ازسرگیری وقفه بشردوستانه هستیم و این مساله برای ادامه آزادی گروگان‌ها و همچنین رساندن کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه ضروری است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size