کراوات پادشاه بریتانیا در اجلاس «کاپ 28» دبی جنجال‌برانگیز شد

چارلز سوم در پی بروز منازعه دیپلماتیک میان یونان و بریتانیا، با زدن کراواتی با نقش پرچم یونان در کنفرانس «کوپ 28» پرسش‌هایی را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حضور چارلز سوم، پادشاه بریتانیا با کراواتی با نقش پرچم یونان در اجلاس آب و هوای «کاپ 28» جمعه 10 آذر، آنهم چند روز پس از بروز اختلافات سیاسی میان بریتانیا و یونان بر سر تندیس‌های پارتنون یا همان «مرمرنماهای آلگین»، خبرساز شد.

پادشاه بریتانیا به موجب قانون اساسی این کشور، نباید باورهای سیاسی خود را بیان کند، اما بسیاری در یونان، زدن این کراوات را به عنوان ابراز همبستگی با آرمان خود تفسیر کردند.

چارلز سوم در دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا با این کراوات ظاهر شد و در اجلاس آب و هوای سازمان ملل در دبی سخنرانی کرد.

شاهزاده فیلیپ فقید، پدر پادشاه بریتانیا، در خانواده سلطنتی یونان به دنیا آمد و چارلز روابط نزدیکی با این کشور دارد.

کاخ باکینگهام از اظهار نظر در مورد کراوات پادشاه و استفاده او از دستمال جیب آبی و سفید ست‌شده با این کراوات، خودداری کرد ولی به گفته مسئولان، چارلز همین کراوات را در هفته گذشته نیز زده بود.

سوناک با لغو جلسه برنامه ریزی‌شده سه‌شنبه با کیریاکوس میتسوتاکیس، همتای یونانی خود، چند ساعت قبل برگزاری، دولت آتن را غافلگیر کرد و خشم آن را برانگیخت.

سوناک همتای یونانی خود را به خلف وعده در خصوص عدم راه‌اندازی کمپین عمومی برای بازپس‌گیری تندیس‌های باستانی متهم کرد که دو قرن پیش از معبد پارتنون در آتن برداشته‌شده و در حال حاضر در موزه بریتانیا قرار دارند.

دولت یونان این مطلب را نفی کرد که میتسوتاکیس درجریان سفرش به لندن، با عدم اعمال فشار برای بازگرداندن این تندیس‌های مرمرین، موافقت کرده است.

موزه بریتانیا بر اساس قانون، از بازگرداندن تندیس‌ها به یونان منع شده اما مسئولان این موزه با مقامات یونانی در مورد حل و فصلی دیگر مانند اعطای وام‌های بلندمدت به یونان، بدون بازگرداندن تندیس‌های مرمرین، گفت‌وگو کردند.

جورج آزبورن، رئیس هیئت امنای موزه، سوناک را به ایجاد «جنجال هیستریک» بر سر آثار باستانی متهم کرد و گفت که این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

سوناک این اظهارات را نادیده گرفت و گفت که بازگرداندن این تندیس‌ها تا زمانی که یونان «مالکیت قانونی» بریتانیا را به رسمیت نشاسد، ممکن نیست.

این در حالی است که دولت آتن حاضر نیست «مالکیت قانونی بریتانیا» در این خصوص را به رسمیت بشناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید