وزیر خارجه آمریکا طی سفر به اسرائیل در رام‌الله با محمود عباس دیدار کرد

وزارت خارجه آمریکا: بلینکن خشونت‌‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه 9 آذر، اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر لزوم حفاظت از غیرنظامیان در جنوب غزه در صورت ازسرگیری جنگ، تاکید کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد:«بلینکن در جریان دیدار خود با نتانیاهو بر لزوم در نظر گرفتن نیازهای بشردوستانه و حفاظت از غیرنظامیان در جنوب نوار غزه قبل از هرگونه عملیات نظامی در جنوب نوار غزه تاکید کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که «بلینکن از اسرائیل خواست تا تمام اقدامات ممکن را برای جلوگیری از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان در غزه انجام دهد.»

به گفته میلر، وزیر خارجه آمریکا همچنین بر لزوم آرام کردن تنش‌ها در کرانه باختری و انجام اقدامات فوری اسرائیل برای پاسخگویی شهرک‌نشینان افراطی به‌دلیل اقدامات خشونت‌‌آمیز آنها علیه فلسطینیان در کرانه باختری تاکید کرد.

مقامات آمریکایی، از جمله جو بایدن، رئیس‌ جمهوری و وزارت‌خانه‌های امور خارجه و دفاع آمریکا، از اسرائیل می‌خواهند در صورت گسترش حملات ارتش اسرائیل به جنوب نوار غزه، رویکرد محتاطانه‌تری اتخاذ کند.

از طرفی خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بلینکن با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله نیز دیدار کرده است.

بنا به این گزارش بلینکن بلافاصله پس از دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل در قدس، از طریق یک خودروی زرهی وارد مقر تشکیلات خودگردان فلسطین شده است.

در همین راستا وزارت خارجه ایالات متحده طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بلینکن در دیدار با محمود عباس در رام‌الله، اقدامات خشونت‌آمیز شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری را محکوم کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه اظهار داشت که وقفه بشردوستانه در غزه برای آزادی اسیران و ارسال کمک‌های انسانی به این منطقه موفقیت‌آمیز بود و ایالات متحده خواستار ادامه این وقفه است.

خبرگزاری «رویترز»، اعلام کرد: بلینکن در جریان دیدار خود با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل در تل‌آویو به خبرنگاران گفت: «وقفه بشردوستانه در غزه موفقیت‌آمیز بود و ما خواستار ادامه این وقفه هستیم.»

بلینکن با اشاره به حمله هفتم اکتبر حماس به جنوب اسرائیل که باعث آغاز جنگ غزه شد، افزود: «ایالات متحده از اسرائیل در حق دفاع از خود و تلاش‌هایش برای تضمین عدم تکرار حوادث 7 اکتبر حمایت می‌کند.»

آتش‌بس موفقیت‌آمیز در غزه

بلینکن، پنج‌شنبه افزود: «وقفه بشردوستانه برای آزادی گروگان‌ها و ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه موفقیت‌آمیز بوده و ایالات متحده امیدوار است که این وقفه ادامه یابد».

آزادی گروگان آمریکایی

وزیر خارجه آمریکا، همچنین در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «از آزادی یک گروگان آمریکایی بسیار خشنودم. توقف جنگ، آزادی گروگان‌ها و ارسال کمک‌های انسانی به غزه را تسهیل کرد. ما خواستار ادامه این وقفه هستیم.»

یک منبع آگاه به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که آمریکا نقش مهمی در اعمال فشار بر اسرائیل برای پذیرش تمدید یک روزه وقفه بشردوستانه در غزه ایفا کرده است.

شایان ذکر است که وزیر خارجه آمریکا، صبح پنج‌شنبه در سومین سفر خود به خاورمیانه از زمان حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، وارد تل‌آویو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید