وزارت خارجه چین: نگرانی از شیوع بیماری‌های تنفسی وجود ندارد

مقامات ذی‌ربط چینی شیوع این موارد را ناشی از برداشتن محدودیت‌های مربوط به پاندمی کرونا و شیوع پاتوژن‌های بیماری‌های شناخته‌شده می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه چین از طریق حساب رسمی خود در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که پس از انتشار گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر افزایش موارد بیماری مرموز تنفسی، به ویژه در میان کودکان در چین، سفر، گردشگری و تجارت بی‌خطر هستند.

وانگ ونبین، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «می‌توانم به شما بگویم که سفر و تجارت در چین بی‌خطر است و جای نگرانی نیست.»

ونبین خاطرنشان کرد: «کمیسیون ملی بهداشت جمهوری خلق چین به درخواست سازمان جهانی بهداشت به موقع پاسخ داد و پیش از این نیز نشست خبری را درباره وضعیت کنونی، برگزار کرد.»

چین پس از شیوع سریع موارد بیماری‌های تنفسی در هفته‌های اخیر، بار دیگر نگرانی را در سطح جهانی ایجاد کرد که یادآور بحران ناشی از همه‌گیری کووید-19 است که از ووهان چین آغاز شد.

موضوع افزایش بیماری‌های تنفسی، هفته گذشته با درخواست سازمان جهانی بهداشت از چین در مورد ارائه اطلاعات بیشتر، تبدیل به مشکلی جهانی شد. این سازمان به گزارش صادره از برنامه نظارت بر بیماری‌های نوظهور در مورد کودکان مبتلا به ذات الریه که هنوز تشخیص داده نشده است، اشاره داشت.

مقامات چینی افزایش موارد ابتلا را به لغو محدودیت‌های مربوط به کووید-19 و گسترش پاتوژن‌های شناخته‌شده از جمله آنفولانزا، پنومونی مایکوپلاسما، ویروس سنسیشیال تنفسی و ویروس کرونا نسبت دادند.

در پایان نوامبر امسال، چندین رسانه، گزارش‌هایی از گسترش گسترده ذات‌الریه در شمال چین منتشر کردند.

بیمارستان‌های چین، ازدحام بیش از حد افراد مبتلا به ذات‌الریه در میان کودکان را شاهد هستند. یکی از بیمارستان‌های کودکان در شهر تیانجین چین، پذیرای بیش از 13000 کودک مبتلا به این بیماری است و رسانه‌های چین هم تاکید دارند که شمار این بیماران، بیش از ظرفیت پذیرش برخی بیمارستان‌ها است.

عفونت باکتریایی شایع میان کودکان چینی، «مایکوپلاسما ریوی» نام دارد که از مه گذشته آغاز و این روزها به اوج خود رسیده است.

مقامات چینی با این ایده مخالفند که علت افزایش نگران‌کننده موارد ابتلا، یک ویروس جدید و ناشناخته است. به نظر آنها، این موارد به احتمال زیاد ناشی از شیوع بیماری‌های موسمی، همزمان با ورود این کشور به اولین فصل زمستان بدون محدودیت‌های کرونایی است.

ماریا ون کرخوف، سرپرست بخش آمادگی و پیشگیری از همه‌گیری در سازمان جهانی بهداشت، گفت که به نظر می‌رسد، افزایش موارد بیماری ناشی از افزایش شمار کودکان مبتلا به میکروب‌هایی باشد که باعث بیماری‌هایی می‌شوند که به مدت دو سال به دلیل اقدامات پیشگیرانه اعمال شده در طول همه گیری کووید-19، از آن دور بودند.

می فنگ، سخنگوی کمیسیون بهداشت ملی چین نیز چند روز پیش گفت که افزایش بیماری‌های حاد تنفسی با انتشار همزمان چندین نوع پاتوژن، به ویژه آنفولانزا، مرتبط است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید