هنری کسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در سن صدسالگی درگذشت

کسینجر با اتخاذ رویکرد عملگرایانه و واقعگرایی سیاسی معمار ایجاد روابط نزدیک آمریکا با چین و شوروی سابق در دهه هفتاد قرن گذشته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنری کسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا، چهارشنبه 8 آذر در سن صدسالگی درگذشت.

موسسه کسینجر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، وزیر خارجه اسبق آمریکا که در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و جرالد فورد در دوران جنگ سرد نقش دیپلماتیک مهمی برعهده داشت، در منزلش در ایالت کنتیکت آمریکا درگذشته است.

کسینجر در دوران وزارت امور خارجه آمریکا
کسینجر در دوران وزارت امور خارجه آمریکا

این موسسه دلیل درگذشت کسینجر را بیان نکرد.

کسینجر به‌رغم کهولت سن تا ماه‌های اخیر در سپهر دیپلماسی بین‌المللی نقش فعالی بازی کرد و آخرین اقدام او سفر ماه ژوئیه گذشته به چین و دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور بود.

کسینجر در دیدار با رئیس جمهوری چین در ژوئیه 2023
کسینجر در دیدار با رئیس جمهوری چین در ژوئیه 2023

او از مهمترین وزرای خارجه تاریخ سیاسی آمریکا به‌شمار می‌رود و نقش دیپلماتیک مهمی در فاصله زمانی 1969 تا 1977 برعهده داشت.

وی در سال‌های مذکور به گشایش روابط جهانی با اتحاد جماهیر شوروی سابق، برقراری روابط حسنه آمریکا با جمهوری خلق چین، تلاش برای پایان جنگ اکتبر میان مصر و اسرائیل، مدیریت مذاکرات صلح پاریس و پایان بخشیدن به حضور آمریکا در جنگ ویتنام اقدام کرد.

کسینجر و انور السادات، رئیس جمهوری اسبق مصر
کسینجر و انور السادات، رئیس جمهوری اسبق مصر

کسینجر در سن صدسالگی به تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک خود ادامه داد به طوری که همواره به عنوان میهمان در کاخ سفید حاضر می‌شد و اخیرا کتابی پیرامون روش‌های مدیریت دیپلماتیک منتشر کرد.

او همچنین در کمیته‌ای از سنای آمریکا حضور یافت و درباره تهدید اتمی کره شمالی اظهارنظر کرد.

کسینجر و جرالد فورد، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال 1975
کسینجر و جرالد فورد، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال 1975

کسینجر که با اتخاذ رویکرد عملگرایانه و واقعگرایی سیاسی معمار ایجاد روابط نزدیک آمریکا با چین و شوروی سابق در دهه هفتاد قرن گذشته بود، به‌دلیل فعالیت‌های خود در دوران جنگ سرد، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

با این حال نقش او که به‌دلیل ریشه‌های آلمانی دارای لهجه خاصی بود، در کودتای سال 1973 شیلی، حمله به تیمور شرقی در سال 1975 و آغاز جنگ ویتنام از نقاط تاریک دوران فعالیت او محسوب می‌شود.

کسینجر در یک کنفرانس بین المللی
کسینجر در یک کنفرانس بین المللی

متولد آلمان

هاینز آلفرد کسینجر، از یهودیان آلمان در 27 می 1923 در شهر فورس در ایالت باواریای آلمان متولد شد و در 15 سالگی به همراه خانواده خود به آمریکا پناهنده و در 20 سالگی شهروند ایالت متحده شد.

او تحصیلات عالی خود را در دانشگاه هاروارد پی گرفت و همزمان به تدریس در این دانشگاه مشغول شد.

کسینجر در دوران وزارت خارجه
کسینجر در دوران وزارت خارجه

نیکسون در سال 1969 کسینجر را ابتدا به مقام مشاور امنیت ملی آمریکا منصوب کرد و اندکی بعد پست وزارت خارجه را به او سپرد. کسینجر از 1973 تا 1975 هر دو پست را همزمان برعهده داشت. او در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد تا سال 1977 در مقام وزیر خارجه آمریکا به فعالیت خود ادامه داد.

کسینجر در این دوران چندین سفر پنهانی به چین در دوران مائو انجام داد و شرایط را برای سفر تاریخی نیکسون به پکن در سال 1972‌ مهیا کرد.

کسینجر و مادلین آلبرایت، وزیر خارجه آمریکا در دوران کلینتون
کسینجر و مادلین آلبرایت، وزیر خارجه آمریکا در دوران کلینتون

او همچنین در دوره مذکور و همزمان با بمباران هانوی، پایتخت ویتنام توسط نیروهای آمریکا، با «له دوک تو»، رهبر کمیته سازماندهی مرکزی حزب کمونیست ویتنام شمالی با هدف پایان‌بخشیدن به جنگ مذاکره کرد.

کسینجر به‌دلیل تلاش برای توقف جنگ ویتنام به همراه له دوک تو‌ برنده جایزه صلح نوبل شد که این اقدام انتقادات بسیاری را برانگیخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید