بلینکن: وقفه بشردوستانه در غزه موفقیت‌آمیز بود و خواستار ادامه آن هستیم

وزیر دفاع آمریکا هم با همتای اسرائیلی خود پیرامون‌ تمدید آتش‌بس غزه و تلاش‌ها برای بازگرداندن اسیران گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت که وقفه بشردوستانه در غزه برای آزادی اسیران و ارسال کمک‌های انسانی به این منطقه موفقیت‌آمیز بود و ایالات متحده خواستار ادامه این وقفه است.

بلینکن، پنج‌شنبه 9 آذر در «ایکس» نوشت: «از آزادی یک گروگان آمریکایی بسیار خشنود هستم. توقف جنگ، آزادی گروگان‌ها و ارسال کمک‌های انسانی به غزه را تسهیل کرد. ما خواستار ادامه این وقفه هستیم.»

Advertisement

یک منبع به خبرگزاری «العالم العربی» اطلاع داد که آمریکا نقش مهمی در فشار به اسرائیل برای پذیرش تمدید یک روزه وقفه بشردوستانه در غزه داشته است

سومین سفر به خاورمیانه

وزیر خارجه آمریکا، صبح پنج‌شنبه برای سومین بار از زمان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر به خاورمیانه سفر کرد.

قرار است بلینکن در اسرائیل با رهبران این کشور درباره تمدید آتش‌بس موقت در غزه گفت‌وگو کند. این آتش‌بس چهار روزه که برای دو روز اضافی تمدید شد، به آزادی متقابل اسیران اسرائیلی و فلسطینی، همچنین ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه انجامید.

یک مقام فلسطینی تصریح کرد که احتمالا وزیر خارجه آمریکا به کرانه غربی سفر کند و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان نیز دیدار می‌کند.

بلینکن پیش از سفر به خاورمیانه گفت که در دیدار با مقامات اسرائیلی خواستار تمدید آتش‌بس غزه می‌شود. او افزود که تمدید آتش‌بس به معنای ارسال کمک‌های انسانی بیشتر به غزه است.

همزمان، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود پیرامون‌ تمدید آتش‌بس غزه و تلاش‌ها برای بازگرداندن اسیران گفت‌وگو کرد.

آمریکا، قطر و مصر به عنوان کشورهای میانجی برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس در تلاش هستند با تمدید آتش‌بس، روند تبادل اسرا را شامل نظامیان اسرائیلی اسیر نزد حماس کنند. آزادی و تبادل اسیران تاکنون فقط زنان و کودکان را شامل شده است.

میانجیگران همچنین می‌کوشند خواست اسرائیل برای آزادی روزانه 10 اسیر را برآورده کرده تا مدت آتش‌بس طولانی‌تر شود.

آتش‌بس موقت باعث توقف جنگ غزه شد که از هفتم اکتبر با حمله گروه حماس به شهرک‌ها و مکان‌های نظامی اسرائیلی اطراف غزه آغاز شده بود.

حمله حماس به کشته‌شدن 1200 اسرائیلی و به اسارات درآمدن دست‌کم 240 نفر دیگر شد.

به نوبه خود، حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه به کشته‌شدن حدود 16 هزار فلسطینی اغلب غیرنظامی منجر شد ‌و مناطق گسترده‌ای از شمال این منطقه را به ویرانه تبدیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید