هشدار مسکو نسبت به احتمال استفاده اوکراین از تسلیحات بیولوژیک

کی‌یف و هم‌چیمانان غربی آن، طرح چنین ادعاهایی از سوی مسکو را به عنوان پیش‌مقدمه‌ای برای استفاده روسیه از این نوع از تسلیحات، توصیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایگور کریلوف، فرمانده رئیس بخش دفاع شیمیایی، رادیواکتیو و بیولوژیکی وزارت دفاع روسیه هشدار داد که نیروهای اوکراینی ممکن است به دلیل شکست در «ضد حمله» خود به استفاده از تسلیحات بیولوژیکی متوسل شوند.

کریلوف، سه‌شنبه 7 آذر، در مصاحبه‌ای با رسانه‌های روسی گفت: «با توجه به این واقعیت که نیروهای اوکراینی به طور کلی نتوانستند در جریان به اصطلاح ضد حمله، به هیچ موفقیت جدی دست یابند، وزارت دفاع، بروز تغییر در رویکرد نیروهای اوکراینی در راستای استفاده از اشکال جنگ غیرمتعارف، از جمله استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی را محتمل می‌داند».

او افزود: «ممکن است این تغییر رویکرد، ایجاد آلودگی عامدانه منابع آب از جمله آب آشامیدنی، منابع غذایی و کشاورزی باشد.»

رسانه‌های روسی به نقل از کریلوف نوشتند: «شواهد غیرمستقیم این امر، کشف تعداد زیادی سویه منتقل‌شده از مجموعه مزارع حرارتی آمریکایی در مناطق آزادشده و همچنین محیط‌های بیولوژیکی منجمد برای کشت پاتوژن‌های باکتریایی و ویروسی است».

15 کشته

کریلوف همچنین خاطرنشان کرد: «در جریان عملیات نظامی روسیه، 17 مورد استفاده نیروهای اوکراینی از مولفه‌های سلاح شیمیایی برای مسموم‌کردن محصولات غذایی ثبت شد که منجر به کشته‌شدن دست‌کم 15 نفر شده است.»

او در پایان این مصاحبه گفت که شیمیدان‌های نظامی روسیه، تعدادی ترکیبات شیمیایی را در مولفه‌های تسلیحات شیمیایی نیروهای اوکراینی کشف کردند که منحصراً «فقط در یک کشور» تولید می‌شود و «بسیار گران‌قیمت هستند.»

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه 2022، مقامات روسیه، کی‌یف را به تدارک برای استفاده از تسلیحات غیرمتعارف مانند سلاح‌های بیولوژیکی یا بمب حاوی مواد رادیواکتیو، متهم کرده‌اند.

این مقامات، واشینگتن را به آزمایش تسلیحات بیولوژیک در آزمایشگاه‌هایی در خاک اوکراین متهم کردند که از سوی کی‌یف و هم‌پیمانان غربی آن تکذیب شد. این محافل طرح چنین ادعاهایی از سوی مسکو را به عنوان پیش‌مقدمه‌ای برای استفاده روسیه از این نوع از تسلیحات، توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید