کره شمالی: با ماهواره جاسوسی از کاخ سفید و «پنتاگون» عکس گرفتیم

نمایندگان پیونگ‌یانگ و واشینگتن در سازمان ملل در جریان جلسه شورای امنیت درباره پرتاب ماهواره، با یکدیگر به جدال لفظی تند پرداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، رسانه حکومتی کره شمالی به نام «کی‌سی‌اِن‌اِی» روز سه‌شنبه مدعی شد ماهواره جاسوسی این کشور که به تازگی به فضا رفته است، موفق شده تصاویری از کاخ سفید، پنتاگون، و پایگاه‌های نظامی آمریکا در اقیانوس آرام بگیرد، که به نظر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی رسیده است.

پیونگ‌یانگ هفته پیش با موفقیت اولین ماهواره جاسوسی خود را به فضا فرستاد. گفته می‌شود هدف اصلی این ماهواره نظارت بر حرکات نظامی ایالات متحده و کره جنوبی است.

کی‌سی‌اِن‌اِی مدعی شد که ماهواره جاسوسی توانسته از پایگاه‌های نظامی در پایتخت کره جنوبی و پایگاه‌های نظامی آمریکا در اقیانوس آرام عکس‌برداری کند. این‌ها شامل پایگاه نیروی هوایی اندرسن در گوام، و کارخانه کشتی‌سازی و پایگاه‌های هوایی آمریکا در نورفوک و نیوپورت است. چهار ناو هواپیمابر هسته‌ای و یک ناو هواپیمابر بریتانیایی در این بندرها لنگر انداخته‌اند.

ایالات متحده و کره جنوبی پرتاب ماهواره جاسوسی کره شمالی به مدار زمین را تحت عنوان نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، که استفاده از فناوری بالستیک را ممنوع کرده است، محکوم کردند.

به گفته رویترز، نمایندگان پیونگ‌یانگ و واشینگتن در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در جریان جلسه شورای امنیت درباره پرتاب ماهواره، با یکدیگر به جدال لفظی تند پرداختند.

کره شمالی پس از غیبت نزدیک به شش سال، اخیرا دوباره نماینده خود را به سازمان ملل فرستاده است. وظیفه اصلی این نماینده پاسخگویی درباره موضوع برنامه‌های موشکی بالستیک و هسته‌ای کره شمالی به شورای امنیت است. این گروه 15 عضوی روز دوشنبه درباره پرتاب ماهواره جاسوسی جلسه تشکیل داد.

به گفته رویترز، در پایان این جلسه، لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریكا، و كیم سونگ، سفیر كره شمالی، بر سر اینکه مواضع کدام کشور برحق است، و اینکه آیا آنها واقعا به دنبال اهداف «دفاعی» هستند، با هم بحث و جدل کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید