روسیه: 20 پهپاد اوکراینی بر فراز مسکو و دیگر مناطق منهدم شدند

پایتخت اوکراین شنبه، هدف حمله قرار گرفت که مسئولان ذی‌ربط آن را بزرگترین حمله پهپادی روسیه در طول جنگ توصیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در جدیدترین تحولات مربوط به جنگ اوکراین، وزارت دفاع روسیه یکشنبه 5 آذر اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور، 20 پهپاد اوکراینی را بر فراز مناطق روسیه از جمله مسکو سرنگون کرد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که سامانه‌های پدافند هوایی، 9 پهپاد را بر فراز مناطق مسکو، تولا، کالوگا و بریانسک منهدم کرده و 11 پهپاد دیگر در 4 منطقه مرکزی روسیه، هدف اصابت قرار گرفتند.

به موجب همین بیانیه، «سامانه پدافندی روسیه، دو موشک اوکراینی را بر فراز دریای آزوف، چند ساعت بعد از اعلام سرنگونی پهپادها در آسمان 3 منطقه روسیه، رهگیری و منهدم کرد.»

بزرگترین حمله پهپادی روسیه

از سوی دیگر، پایتخت اوکراین شنبه، هدف حمله پهپادی قرار گرفت که مسئولان ذی‌ربط آن را بزرگترین حمله پهپادی روسیه در طول جنگ توصیف کردند که منجر به زخمی‌شدن 5 نفر شد.

به گفته دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روسیه ظرف یک هفته، 911 حمله پهپادی در نقاط مختلف کشورانجام داد که 19 کشته و 84 زخمی برجای گذاشته است.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که 71 پهپاد از 75 پهپاد روسی سرنگون شدند، اما سخنگوی این نیرو متعاقبا تعداد پهپادهای سرنگون‌شده را به 74 فروند تغییر داد و افزود که 66 پهپاد در آسمان کی‌یف و اطراف آن سرنگون شدند.

میکولا اولشوک، فرمانده نیروی هوایی، کارآمدی واحدهای «آتش متحرک» را که معمولاً کامیون‌های کوچک و سریع مجهز به توپ‌های خودکار یا ضدزره روی سقف هستند، تحسین کرد و گفت: «این یگان‌ها تقریباً 40 درصد از پهپادها را سرنگون کردند.»

به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، در «تلگرام»، در این حمله، پنج نفر از جمله یک دختر 11 ساله زخمی شدند و ساختمان‌هایی در مناطق مختلف شهر، آسیب دیدند.
همزمانی حمله باسالروز قحطی بزرگ اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد که این حمله در ساعات اولیه در سالروز قحطی «هولودومور» که طی آن میلیون‌ها اوکراینی در سال‌های 1932 و 1933 جان باختند، رخ داد.

کی‌یف و بیش از 30 کشور دیگر «هولودومور» را یک نسل‌کشی علیه مردم اوکراین به دست اتحاد جماهیر شوروی می‌دانند، که در آن دوران با حکومت بر اوکراین، سرکوب خواسته‌های استقلال‌طلبانه این کشور را دنبال می‌کرد.

این در حالی است که مسکو اهداف این حمله را مشخص نکرد اما هشدار داد که ظرف چندهفته آینده، حملات هوایی علیه سیستم انرژی اوکراین را همانند زمستان گذشته، از سرخواهد گرفت.

قطع گسترده برق

وزارت انرژی اوکراین اعلام کرد که در نتیجه این حمله، برق نزدیک به 200 ساختمان در پایتخت از جمله 77 ساختمان مسکونی قطع شد.

نیاز به سامانه‌های پدافندی بیشتر

از سویی زلنسکی شنبه در سخنرانی پیش از نشست بین‌المللی امنیت غذایی در کی‌یف گفت که کشورش به سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری برای حفاظت از مسیرهای صادرات غلات و مناطق هم‌مرز با روسیه نیاز دارد.

زلنسکی در این نشست با مشارکت مسئولان بلندپایه کشورهای اروپایی افزود: «کمبود در سامانه پدافند هوایی وجود دارد و این موضوع، یک راز نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید