ترکیه به دنبال تمدید حضور نظامی خود در لیبی برای دو سال دیگر است

تفاهم نامه‌ای با امضای اردوغان ماموریت نیروهای ترکیه در لیبی را برای 24 ماه دیگر تمدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پایان هفته گذشته در یادداشتی که به ریاست پارلمان ارسال شد، خواستار تمدید ماموریت نیروهای این کشور در لیبی برای 24 ماه دیگر شد.

تلاش ترکیه برای تمدید حضور نیروهای نظامی خود در لیبی ممکن است با جنجال‌های گسترده و اعتراضات محلی همراه شود به خصوص این تصمیم با تلاش‌های بین‌المللی و تلاش‌ کمیته مشترک نظامی برای اخراج نیروهای خارجی از لیبی در تضاد است.

در یادداشت ارسالی اردوغان آمده است که هدف از اعزام نیروهای ترکیه به لیبی «حفاظت از منافع ملی در چارچوب قوانین بین‌المللی و اتخاذ همه اقدامات احتیاطی لازم برابر خطرات امنیتی است که از گروه‌های مسلح غیرقانونی در لیبی سرچشمه می‌گیرد».

در این یاداشت همچنین آمده است: «هدف این نیروها حفظ امنیت در برابر سایر خطرات احتمالی مانند مهاجرت‌ گسترده، ارائه کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز مردم لیبی و ارائه حمایت‌های لازم به دولت قانونی لیبی است».

ترکیه در نیمه دوم سال 2019 بر اساس یادداشت تفاهم همکاری نظامی که اردوغان با فائز السراج، رئیس سابق دولت وفاق ملی لیبی، امضا کرد، نیروهای نظامی خود را همراه با هزاران مزدور به پایگاه‌های نظامی در مناطق مختلف غرب لیبی اعزام کرد.

تمدید مدت ابقای این نیروها برای یک دوره 2 ساله دیگر باعث ایجاد اختلاف در لیبی خواهد شد، زیرا پارلمان که توافق نظامی را به رسمیت نمی شناسد، با حضور ترکیه در این کشور مخالف است. با این حال، دولت وحدت ملی و طرف‌های حامی با این توافق موافق هستند.

علاوه بر این، ادامه حضور نظامی ترکیه در لیبی احتمالاً سؤالاتی را درباره آینده توافقنامه آتش بس لیبی که در اکتبر 2020 در ژنو سوئیس امضا شد، ایجاد می کند چرا که مهم ترین مفاد این توافق خروج نیروهای خارجی از لیبی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید