بایدن از اجرایی شدن توافق آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس استقبال کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده: راه‌حل دو کشوری تنها راهکار برقراری صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از اجرایی شدن توافق آتش‌بس موقت بشردوستانه در نوار غزه و تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس استقبال کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده، جمعه 3 آذر، در یک کنفرانس مطبوعاتی از نانتاکت در ایالت ماساچوست، گفت: «اجرای آتش‌بس در غزه به خوبی پیش می‌رود.»

بایدن، همچنین با تاکید بر این‌که «این توافق‌ میان اسرائیل و حماس یک سرآغاز است»، افزود: «انتظار داریم روز شنبه گروگان‌های بیشتری از غزه آزاد شوند.»

او همچنین تاکید کرد که «آتش‌بس کنونی فرصتی برای رساندن کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه است.»

فرصتی برای تمدید آتش‌بس

جو بایدن، در ادامه افزود که او اسرائیل را برای اجرای توافق و برقراری آتش‌بس در غزه تحت فشار گذاشته است.

رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به این‌که فرصتی برای تمدید آتش‌بس در نوار غزه وجود دارد، افزود: «برای اجرای آتش‌بس بیشتر با رهبران مصر، قطر و اسرائیل در تماس خواهد ماند.»

او نیز خاطرنشان کرد که از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواسته است تا کشتار غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی برای «نابودی حماس» را متوقف سازد.

بایدن، در پایان اظهارات خود راه‌حل دو کشوری را تنها راهکار برقراری صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها عنوان کرد.

شایان ذکر است که به‌موجب توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس دو طرف به آزادی 50 اسیر اسرائیلی از بند حماس در غزه در ازای 150 اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل طی 4 روز آتش‌بس که همراه با کمک‌رسانی بشردوستانه به ساکنان غزه همراه است متعهد شدند.

در اولین روز اجرای این توافق که با توقف عملیات جنگی در ساعت 7 صبح به وقت محلی و عقب‌نشینی تانک‌ها و ادوات نظامی اسرائیل از بخش‌هایی از غزه آغاز شد، حماس 13 اسرائیلی را از غزه آزاد کرد و اسرائیل نیز متقابلا 39 زن و کودک فلسطینی را از زندان‌های خود در کرانه باختری آزاد کرد.

حماس همچنین در چارچوب توافق جداگانه‌ای جمعه سوم آذر یک تبعه فیلیپینی و 10 تایلندی در بند خود را آزاد و به کمیته صلیب سرخ بین‌المللی تحویل داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید