رئیس بنیاد «راکفلر»: رشد اقتصادی چین معکوس شده است

به گفته شارما، سقوط اقتصادی چین منجر به «تغییر نظم جهانی» خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روچیر شارما، رئیس «بنیاد راکفلر» می‌گوید رشد اقتصادی چندین‌دهه‌ای چشمگیر چین سرانجام به پایان رسیده است، و دومین اقتصاد بزرگ جهان اکنون به وضعیتی افتاده که در زمان رهبری مائو تسه تونگ در آن گرفتار شده بود.

شارما در مقاله‌ای برای «فایننشال تایمز» نوشت: «در یک چرخش تاریخی، حرکت چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی معکوس شده است. بزرگترین داستان جهانی نیم قرن گذشته ممکن است به پایان برسد.»

از منظر دلاری، که شارما معتقد است دقیق‌ترین معیار اندازه‌گیری قدرت نسبی هر اقتصادی است، سهم چین از تولید ناخالص داخلی جهان از سال 2022، که پکن اقدامات سختگیرانه برای پایان دادن به همه‌گیری کرونا اِعمال کرد، شروع به کاهش کرد.

به گفته شارما، به‌رغم انتظارات برای بهبودی اقتصاد چین، سهم پکن در سال 2023 بیشتر سقوط خواهد کرد و به 17 درصد خواهد رسید. این باعث می‌شود شاخص اقتصادی چین طی دو سال 1.4 درصد کاهش یابد، که سقوطی است که از زمان رهبری مائو تسه تونگ طی دهه‌های 1960 و 1970 دیده نشده است.

در آن زمان، مائو با ابتکار «جهش بزرگ رو به جلو»ی خود فاجعه‌ای برای اقتصاد چین رقم زد و تا مدت‌ها وضعیت مالی این کشور را به قهقرا برد. اقتصاد چین تنها با ظهور رهبری جدید در اواخر دهه 1970، و اتخاذ اصلاحات بازار-محور، توانست به وضعیت عادی بازگردد و پس از آن رشد خود را شروع کند.

در سال 1990 سهم چین از اقتصاد جهانی کمتر از 2 درصد بود، اما تا سال 2021 به 18.4 درصد افزایش یافت. چنین پیشرفت سریعی قبلاً هرگز دیده نشده بود. اما پکن در وضعیت سقوط اقتصادی فعلی خود هیچ سهمی از رشد تولید ناخالص داخلی جهانی طی دو سال گذشته را به خود اختصاص نمی‌دهد.

به گفته شارما، این سقوط اقتصادی چین که منجر به «تغییر نظم جهانی» خواهد شد، در اثر عوامل مختلفی از جمله افزایش مداخله دولت در مشاغل این کشور، افزایش بدهی، کاهش تولید، کاهش تعداد کارگران، و از دست دادن سرمایه‌گذاران خارجی اتفاق افتاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید