حمله پلیس آلمان به راستگرایان افراطی به ظن توطئه علیه دولت

توطئه‌گرانی که پارسال دستگیر شدند، به دنبال احیای «رایش دوم»، یعنی امپراطوری آلمان بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس آلمان روز پنجشنبه به 20 خانه متعلق به جنبش راستگرای افراطی «رایشسبرگر»، که مظنون به اقدامات توطئه‌آمیز علیه دولت این کشور است، حمله کرد و آنها را مورد تفتیش قرار داد.

به گزارش «یورونیوز»، دادستان عمومی مونیخ در بیانیه‌ای اعلام کرد که مظنونان متهم به «تلاش برای مسدود کردن کانال‌های ارتباطی مقامات دولتی از طریق تماس هدفمند و فراگیر با آنها» هستند.

دادستان عمومی توضیح داد كه این تفتیش‌ها، كه در هشت منطقه انجام شد، بخشی از تحقیقاتی است كه در اوایل سال 2021 آغاز شد، هنگامی كه پلیس چندین كانال تلگرامی با محتوای «تئوری‌های توطئه و نظریه‌های مختص رایشسبرگر» را شناسایی كرد.

به گفته دادستانی، هدف اصلی رایشسبرگر بر هم زدن ثبات جمهوری فدرال آلمان و نهادهای دولتی آن، و جلوگیری از عملکرد صحیح آنها یا پیچیده کردن عملکرد آنهاست. این راستگرایان افراطی کارمندان مقامات دولتی را با تئوری‌های توطئه هدف قرار داده، به آنها توهین کرده و در مواردی آنها را تهدید به مرگ کرده‌اند.

به گفته یورونیوز، جنبش رایشسبرگر از دهه 1980 وجود داشته است، اما طی سال‌های اخیر در واکنش به محدودیت‌های سلامتی مرتبط با همه‌گیری کرونا، فعالیت‌های خود را افزایش داده است.

در دسامبر سال 2022، گروهی وابسته به رایشسبرگر، متشکل از یک شاهزاده، سربازان نخبه سابق، و یک نماینده سابق راست افراطی، تلاش کردند طی عملیاتی مسلحانه دولت آلمان را سرنگون کنند. پلیس این گروه را دستگیر کرد.

تصور می‌شود این جنبش حدود 20000 عضو در سراسر آلمان و فراتر از آن داشته باشد، و انواع و اقسام افراد با ایدئولوژی‌های راستگرایانه، که از شکل دموکراتیک دولت آلمان پس از جنگ جهانی دوم دلخور هستند، را به خود جلب می‌کند.

در حالی که برخی از پیروان این جنبش به دنبال احیای «رایش سوم»، یعنی حکومت نازی‌ها هستند، توطئه‌گرانی که پارسال دستگیر شدند، به دنبال احیای «رایش دوم»، یعنی امپراطوری آلمان بودند، که در سال 1871 شکل گرفت و پس از جنگ جهانی اول سرنگون شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید